Cain Velasquez's Blogs

  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC 179: Aldo vs. Mendes II - Prelims
    Jose Aldo takes on Chad Mendes in the title fight. Also: Phil Davis vs. Glover Teixeira. From Rio de Janeiro, Brazil.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Team Alpha Male - Great fights from Team Alpha Male.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts - Spectacular head-kick knockouts.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 25 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Eastside Cannery Casino Las Vegas, Nevada.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Heavyweights - The greatest finishers from the heavyweight division including Cain Velasquez, Minotauro Nogueira, Junior dos Santos, Andrei Arlovski and more.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 25 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Eastside Cannery Casino Las Vegas, Nevada.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 147: Silva vs. Franklin II - Wanderlei Silva and former middleweight champion Rich Franklin faced off for the second time, as Silva sought to settle the score after his searing defeat in their first encounter, at UFC 99.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 25 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Eastside Cannery Casino Las Vegas, Nevada.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 5: Team Melendez vs. Team Pettis: Coming to Get You - An injury forces a fighter out of the competition and opens the door for another; Team Melendez fighters question Heather Clark's knee injury; the rivalry between Felice Herrig and Heather Clark comes to a head.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Diaz vs. Condit - UFC 143 Nick Diaz and Carlos Condit; UFC 142 Rousimar Palhares and and Mike Massenzio; Anthony Pettis vs. Joe Lauzon at UFC 144.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 179: Aldo vs. Mendes II - Jose Aldo welcomes Team Alpha Male rival Chad Mendes back to the country, his mind is intent on victory as Mendes' is on redemption. Glover Teixeira will look to rebound from his recent title shot with a bout against Phil Davis.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 179: Aldo vs. Mendes 2 - Before two of the UFC's top fighters battle for the featherweight title in Rio de Janeiro, Brazil.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Heavyweights - The greatest finishers from the heavyweight division including Cain Velasquez, Minotauro Nogueira, Junior dos Santos, Andrei Arlovski and more.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 179: Aldo vs. Mendes II - Jose Aldo welcomes Team Alpha Male rival Chad Mendes back to the country, his mind is intent on victory as Mendes' is on redemption. Glover Teixeira will look to rebound from his recent title shot with a bout against Phil Davis.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus
    George Foreman - Michael Schiavello chats with George Foreman about his biggest fights, late career resurgence, and his grill.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 361 - Kenny Rice and Bas Rutten discuss UFC 179; Ron Kruck previews Bellator 131; guests Scott Kent, Damacio Page and Spencer Lazara.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 179: Aldo vs. Mendes 2 - Before two of the UFC's top fighters battle for the featherweight title in Rio de Janeiro, Brazil.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator 130 MMA Live
    Bellator 130 - Light Heavyweight Champ Emanuel Newton vs. Linton Vassell, from Mulvane, Kansas.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Heavyweights - The greatest finishers from the heavyweight division including Cain Velasquez, Minotauro Nogueira, Junior dos Santos, Andrei Arlovski and more.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights - Best of Lion Fight
    Highlights of Mauy Thai fighting; stars in clude Tiffany Van Soest, Jason Andrade and Cristiana Justino.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC Rio: Aldo vs. Mendes - The UFC returns to Brazil as Jose Aldo defends his Featherweight title against undefeated Chad Mendes. Plus a battle of strikers as Vitor Belfort battles Anthony Johnson.

    11:15 p.m. ET SpikeTV: Top 20 Knockouts: Glory Kickboxing
    Counting down the world's top 20 greatest kickboxing knockouts.

    12:00 a.m. ET AXS TV: The Voice Versus
    George Foreman - Michael Schiavello chats with George Foreman about his biggest fights, late career resurgence, and his grill.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 139: Rua vs. Henderson - Former champions Dan Henderson and Mauricio Rua headlined UFC 139 in a five-round war that proved to be one of the greatest fights of all time. Go inside their training and then watch the 2011 instant classic between two MMA legends.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 179: Aldo vs. Mendes II - Jose Aldo welcomes Team Alpha Male rival Chad Mendes back to the country, his mind is intent on victory as Mendes' is on redemption. Glover Teixeira will look to rebound from his recent title shot with a bout against Phil Davis.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Heavyweights - The greatest finishers from the heavyweight division including Cain Velasquez, Minotauro Nogueira, Junior dos Santos, Andrei Arlovski and more.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Fights

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 5: Team Melendez vs. Team Pettis: Coming to Get You - An injury forces a fighter out of the competition and opens the door for another; Team Melendez fighters question Heather Clark's knee injury; the rivalry between Felice Herrig and Heather Clark comes to a head.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide





    Sunday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 155: Junior dos Santos vs. Cain Velasquez 2 Junior dos Santos defends his title.

    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter
    Team Pettis vs. Team Melendez

    2:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    3:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    UFC 178; Mendes in Studio; The Film Room - Featherweight top contender Chad Mendes is in the studio and he reviews the tape from his pivotal UFC 142 title fight with Jose Aldo.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 - Enhanced fight replay.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    10:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 155: Junior dos Santos vs. Cain Velasquez 2 Junior dos Santos defends his title.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Diaz vs. Penn- Nate Diaz vs. Takanori Gomi; Nick Diaz vs. Josh Neer; Nick Diaz vs. B.J. Penn.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Fights

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike- Tensions escalate after a third straight loss.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter Team Pettis vs. Team Melendez

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Jacare vs. Mousasi; Assuncao; Saffiedine Inside coverage from the UFC.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 166: Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3 The last fight in the Dos Santos/Velasquez trilogy.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 166: Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3 - The last fight in the Dos Santos/Velasquez trilogy.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Mauricio Rua vs. Brandon Vera - Rua vs. Vera; Nogueira vs. Herman; Palhares vs. Belcher.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Prelims
    Dominick Cruz vs. Takeya Mizugaki; Jorge Masvidal vs. James Krause; Patrick Cote vs. Stephen Thompson; John Howard vs. Brian Ebersole. From Las Vegas.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Team Alpha Male - Great fights from Team Alpha Male.

    7:00 p.m. ET Mav TV: King of the Cage
    Damage Report - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Lake of the Torches Resort Casino, Lac Du Flambeau, WI.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    10:00 p.m. ET Mav TV: King of the Cage
    Damage Report - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Lake of the Torches Resort Casino, Lac Du Flambeau, WI.

    12:00 a.m. ET Mav TV: King of the Cage
    Battle Tested - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Northern Lights Casino Resort, Walker, Minn.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 160: Cain Velasquez vs. Bigfoot Silva II From Las Vegas.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jacare vs. Mousasi – Prelims From Foxwoods Casino in Ledyard, Connecticut.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jacare vs. Mousasi From Foxwoods Casino in Ledyard, Connecticut.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    KOTC Championship mixed martial arts competition from Keshena, Wis.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360 UFC Ultimate Submissions

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    KOTC Championship mixed martial arts competition from Keshena, Wis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Edgewater Casino: Laughlin, Nevada

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Hunt vs. Bigfoot - Bethe Correia vs. Julie Kedzie; Clint Hester vs. Dylan Andrews; Soa Palelei vs. Pat Barry; Anthony Perosh vs. Ryan Bader; James Te Huna vs. Mauricio Rua; Antonio Silva vs. Mark Hunt. From Brisbane, Australia.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Cain Velasquez Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Bader vs. Saint Preux - Ryan Bader and Ovince Saint Preux weigh in.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Hunt vs. Bigfoot - Bethe Correia vs. Julie Kedzie; Clint Hester vs. Dylan Andrews; Soa Palelei vs. Pat Barry; Anthony Perosh vs. Ryan Bader; James Te Huna vs. Mauricio Rua; Antonio Silva vs. Mark Hunt. From Brisbane, Australia.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In UFC: Bader vs. Saint Preux
    Ryan Bader vs. Ovince St. Preux weigh in.

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Prefight Show
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux Prefight from Bangor, Maine.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux – Prelims From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    UFC on Sportsnet Prelims

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    UFC on Sportsnet Ryan Bader vs. Ovince St. Preux

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed - Jones vs. Machida
    The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Cung Le, Myles Jury

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central


    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions


    12:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web