Cung Le's Blogs

  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie Nonstop action by lightweight fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut - Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Renan Barao faces Urijah Faber.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 9: Become That Hero Both teams head to a desert shooting range for an explosive coaches challenge; Andy Ogle takes on Mike Rio in the last preliminary fight; Dana announces the first two quarterfinal match-ups.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed - Jones vs. Machida
    The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Cung Le, Myles Jury

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central


    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions


    12:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions

    Read more
  • Podcast: Cung Le on SRN 'Rewind' By: Sherdog.com Staff

    Cung Le was that that rare martial arts sensation before there was mixed martial arts. The native of Vietnam took his adopted hometown of San Jose, California by storm with matinee idol looks, an adonis physique, and a cinema-grade repertoire of spinning kicks, body scissor takedowns, and hard punches in the rings of San Shou.

    You could say mixed martial arts was sort of a mid-life crisis challenge for Le, and at 41, he finds himself representing the sport's leading organization as the UFC dips its toe into the vast waters of the Chinese fight market as the Dana White-esque ringleader of “Ultimate Fighter: China,” a venture as rich with growing pains as it is with potential.

    From the silver screen to the San Shou ring to the Octagon, the Vietnam refugee has truly mixed the martial arts, and capitalized on the opportunities they present to inspire.

    On the latest Sherdog Radio Network "Rewind," host Jack Encarnacao welcomes Le to the Sunday Sitdown for in-depth chat about his upbringing and his coming up, the art of the spinning attack, and where the future of the sport is pointed as it embarks on new frontiers.

    Better know MMA. Catch the latest “Rewind,” available for download here.

    Click here to check out the podcast on iTunes. The Sherdog Radio Network is powered by GoDaddy.com. Click here to save 30% on new product orders. Use the promo code: dog30

    Click here

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 79: Georges St. Pierre vs Matt Hughes; Chuck Liddell vs Wanderlei Silva..

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Best of Gustafsson Alexander Gustafsson provides a tour of his Stockholm family home; the Mauler goes On the Brink as he takes on UFC light heavyweight champion Jon Jones at UFC 165.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Anderson Silva defends his middleweight title against his biggest rival, Chael Sonnen; Cung Le vs. Rich Franklin, Glover Teixeira vs. Fabio Maldonado, and Mike Swick vs. DaMarques Johnson.

    12:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Wild Thing With a 10-0 record, Tyler Manawaroa has become the house pest and gets under the skin of his next opponent.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    4:00 p.m. ET Sportsnet West: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    5:00 p.m. ET Sportsnet Pacific: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Lyoto Machida vs Quinton Jackson; Joe Stevenson vs. Mac Danzig; Takanori Gomi vs. Clay Guida.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Best of Gustafsson Alexander Gustafsson provides a tour of his Stockholm family home; the Mauler goes On the Brink as he takes on UFC light heavyweight champion Jon Jones at UFC 165.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Lyoto Machida vs. Quinton Jackson; Joe Stevenson vs. Mac Danzig; Takanori Gomi vs. Clay Guida.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Evans vs. Davis
    Rashad Evans vs. Phil Davis; Chael Sonnen vs. Michael Bisping; Demian Maia vs. Chris Weidman. From Chicago.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championships
    Submissions

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Chris Weidman vs. Mark Munoz

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 168: Chris Weidman vs. Anderson Silva II

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Chris Leben; Tarec Saffiedine; Chris Weidman vs. Anderson Silva

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Anderson Silva vs. Chris Weidman I

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents Anderson Silva: Like Water


    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Anderson Silva vs. Chael Sonnen

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 139: Mauricio Rua vs. Dan Henderson; Cung Le makes his UFC debut against Wanderlei Silva.

    2:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Countdown
    UFC 168 Countdown

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Press Conference
    UFC 168 Press Conference

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    Top 50 Moments of 2013

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 157: Ronda Rousey vs. Liz Carmouche

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Chris Leben; Tarec Saffiedine; Chris Weidman vs. Anderson Silva

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Anderson Silva vs. Chris Weidman I

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Rashad Evans vs. Phil Davis
    Rashad Evans vs. Phil Davis; Chael Sonnen vs. Michael Bisping; Demian Maia vs. Chris Weidman. From Chicago.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 139: Mauricio Rua vs. Dan Henderson; Cung Le makes his UFC debut against Wanderlei Silva.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Nate Marquardt vs. Rousimar Palhares

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championship
    Bushido

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 158: Georges St. Pierre vs. Nick Diaz

    8:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus
    Michael 'The Voice' Schiavello interviews Wanderlei Silva; discusses his rise through MMA, origins of the wrist-roll and rumors of plastic surgery.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 320 Kenny Rice and Bas Rutten discuss UFC 168; highlights from around the world; gift ideas for MMA fans.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Legacy Fighting Championship 24
    MMA's top contenders and champions take center cage LIVE every Friday night on AXS TV Fights. Ryan Benoit meets Damacio Page in the main event. Plus Olympic wrestling gold medalist Henry Cejudo and former boxing world champion Holly Holm in action.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Benson Henderson vs. Clay Guida from UFC on FOX; Frankie Edgar vs. Gray Maynard from UFC 136.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 79: Georges St. Pierre vs. Matt Hughes; Chuck Liddell vs. Wanderlei Silva..

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives, featuring Chael Sonnen vs. Brian Stann, Wanderlei Silva vs. Cung Le, and Jim Miller vs. Kamal Shalorus.

    10:00 a.m. ET Sportsnet Pacific: UFC Primetime
    UFC 167 Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    10:00 a.m. ET Sportsnet West: UFC Primetime
    UFC 167 Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    10:00 a.m. ET Sportsnet Ontario: UFC Primetime
    UFC 167 Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    10:00 a.m. ET Sportsnet East: UFC Primetime
    UFC 167 Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Prelims: Shogun vs. Sonnen Diego Brandao vs. Daniel Pineda; Mike Brown vs. Steven Siler; Max Holloway vs. Conor McGregor; Michael McDonald vs. Brad Pickett. From the TD Garden in Boston.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championship
    The Gracie clan, first family of MMA, is on full display.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Weigh-ins
    UFC 167 Weigh-ins Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    8:00 p.m. ET AXS: The Voice Versus Badr Hari
    Badr Hari discusses his controversies, mental health and reveals who he would most like to knock out.

    9:00 p.m. ET AXS: Inside MMA
    EPISODE: 316 Ron Kruck interviews Georges St. Pierre and Dana White; Kenny Rice speaks with UFC 1 producer; Bas Rutten discusses 2014 with commentator Pat Miletich.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    EPISODE: 27 In Atlantic City, N.J.; Rampage Jackson's debut against Joey Beltran; Alexander Volcov and Vitaly Minakov.

    10:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Weigh-ins
    UFC 167 Weigh-ins Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 167: Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    10:00 p.m. ET AXS: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 25 Jorge Patino fights undefeated Carlos Ferreira for lightweight; gold medalist Henry Cejudo defends his record; live from Houston.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    Read more
  • Wednesay MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jeremy Stephens vs. Rony Jason; Ryan LaFlare vs. Santiago Ponzinibbio; Brandon Thatch vs. Paul Thiago; Igor Pokrajac vs. Rafael Feijao; Daniel Sarafian vs. Cezar Ferreira; Dan Henderson vs.c. From Goiania, Brazil.

    4:00 a.m. ET MAvTV: King of the Cage
    Future Legends 17 Edgewater Casino Laughlin, Nev.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 9: Team Rousey vs. Team Tate: Sacrifice Final preliminary fights - one on the men's side and one on the women's.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 10: Team Rousey vs. Team Tate: HWPO The semifinals are set to begin and the Team Tate fighters believe Miesha and her coaches are playing favorites.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 166: Velasquez vs. Dos Santos 3: Prelims
    K.J. Noons vs. George Sotiropoulos; Jessica Eye vs. Sarah Kaufman; Hector Lombard vs. Nate Marquardt; C.B. Dollaway vs. Tim Boetsch. From Houston.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Vitor Belfort

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championship
    The Gracie clan, first family of MMA, is on full display.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Fight for the Troops on FOX Sports 1
    Michael Chiesa vs. Colton Smith; Rustam Khabilov vs. Jorge Masvidal; Yoel Romero vs. Ronny Markes; Alexis Davis vs. Liz Carmouche; Rafael Natal vs. Tim Kennedy. From Fort Campbell, Ky.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives, featuring Chael Sonnen vs. Brian Stann, Wanderlei Silva vs. Cung Le, and Jim Miller vs. Kamal Shalorus.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Primetime
    UFC 167: Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Primetime
    UFC 167 Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 10: Team Rousey vs. Team Tate: HWPO The semifinals are set to begin and the Team Tate fighters believe Miesha and her coaches are playing favorites.

    9:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Countdown
    UFC 167 Countdown Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Countdown
    UFC 167 Countdown Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 11: Team Rousey vs. Team Tate: Mean Girls

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:30 p.m. ET SpikeTV: Rampage4 Real
    Season 1 Episode 3: EPISODE: 3 Rampage hits his pinnacle in training camp; Tito Ortiz gets injured and the fight is cancelled; Rampage deals with the change.

    11:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Featuring Georges St-Pierre vs. Josh Koscheck; Chris Leben vs. Brian Stann.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed The best fights from the UFC archives, featuring Mauricio Rua vs Dan Henderson, Alexander Gustafsson vs. Vladimir Matyushenko, and Rogerio Nogueira vs Tito Ortiz.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight UFC highlights, analysis and interviews.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Primetime UFC 167: Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks

    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 18 Episode 9: Team Rousey vs. Team Tate: Sacrifice Final preliminary fights - one on the men's side and one on the women's.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 139: Mauricio Rua vs. Dan Henderson; Cung Le makes his UFC debut against Wanderlei Silva.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan vs. Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: George Sotiropoulos vs. Ross Pearson Rousimar Palhares vs. Hector Lombard; Norman Parke vs. Colin Fletcher; Bradley Scott vs. Robert Whittaker; George Sotiropoulos vs. Ross Pearson. From Queensland, Australia. (Card subject to change)

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight UFC highlights, analysis and interviews.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Primetime Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed Anderson Silva vs. Chael Sonnen

    8:00 p.m. ET AXS: The Voice Versus Tito Ortiz discusses being kicked off the reality show and his relationship with Jenna Jameson.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Belfort vs. Bisping Vitor Belfort vs. Michael Bisping; C.B. Dollaway vs. Daniel Sarafian; Gabriel Gonzaga vs. Ben Rothwell; Thiago Tavares vs. Khabib Nurmagomedov. From Sao Paulo, Brazil.

    9:00 p.m. ET AXS: Inside MMA EPISODE: 314 Kenny Rice and Bas Rutten discuss Bellator; Michael Schiavello and Pat Miletich preview Lion Fight 12.

    10:00 p.m. ET AXS: AXS TV Fights Lion Fight 12 Malaipet fights Fabio Pinca for welterweight; Tiffany Van Soest meets Magali Foroni; live from Las Vegas.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 18 Episode 9: Team Rousey vs. Team Tate: Sacrifice Final preliminary fights - one on the men's side and one on the women's.

    11:00 p.m. ET SpikeTV: Chandler vs. Alvarez: Unfinished Business Michael Chandler and Eddie Alvarez recount their first battle. Experts and fans will also discuss the rematch on November 2nd.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight UFC highlights, analysis and interviews.

    11:30 p.m. ET AXS: Countdown to Chandler vs. Alvarez II Lightweight Champ Michael Chandler and former Champ Eddie Alvarez.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Primetime Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3

    Read more
  • Wednesay MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 5: Team Rousey vs. Team Tate: Redemption Rousey invites her mother to guest coach at practice; bantamweights struggle to keep their weight down; Team Tate's Louis Fisette looks to redeem his elimination fight loss.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 6: Team Rousey vs. Team Tate: Little Princesses Anthony Gutierrez annoys everyone; Julianna Pena gives two female fighters makeovers; Raquel Pennington takes on Jessamyn Duke.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Cain Velasquez vs. Junior dos Santos in UFC on Fox; Roy Nelson vs. Fabricio Werdum in UFC 143; lightweight fight Edson Barboza vs. Terry Etim in UFC 142.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Belfort vs. Rockhold
    Joao Zeferino vs. Rafael Natal; Evan Dunham vs. Rafael dos Anjos; Chris Camozzi vs. Jacare Souza; Vitor Belfort vs. Luke Rockhold. From Santa Catarina, Brazil.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 139: Mauricio Rua vs. Dan Henderson; Cung Le makes his UFC debut against Wanderlei Silva.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 6: Team Rousey vs. Team Tate: Little Princesses Anthony Gutierrez annoys everyone; Julianna Pena gives two female fighters makeovers; Raquel Pennington takes on Jessamyn Duke.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Primetime
    Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Primetime
    UFC 166 Cain Velasquez vs. Junior dos Santos

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 166: Velasquez vs. Dos Santos 3. Cain Velasquez takes on Junior dos Santos, the only man to beat him; Daniel Cormier vs. Roy Nelson.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Primetime
    Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Primetime
    UFC 166 Cain Velasquez vs. Junior dos Santos

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 6: Team Rousey vs. Team Tate: Little Princesses Anthony Gutierrez annoys everyone; Julianna Pena gives two female fighters makeovers; Raquel Pennington takes on Jessamyn Duke.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Countdown
    UFC 166 Countdown

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 7: Team Rousey vs. Team Tate: Zone In Rousey delivers Father's Day gifts; semifinal berth up for grabs.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Primetime
    Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web