Daniel Cormier's Blogs

  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Urijah Faber - The career resurgence of Urijah Faber.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Henderson vs. Khabilov – Prelims From Albuquerque, NM.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Daniel Cormier - Interview with Daniel Cormier.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Johny Hendricks - Welterweight champion Johny Hendricks.

    12:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Training Day: Cerrone vs. Alvarez - Inside the training of Eddie Alvarez and Donald Cerrone.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Jon Jones faces Alexander Gustafsson.

    5:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    6:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! - Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira - Mixed martial artists train for UFC 162.

    Read more
  • R.J. Clifford Joins Press Row By: Jordan Breen

    Every Wednesday, Administrative Editor Jordan Breen welcomes a member of the mixed martial arts media into “Press Row” on the Sherdog.com blog. This week, Breen welcomes Sherdog contributor and SiriusXM radio host R.J. Clifford to “Press Row.”

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    From the Brink of Defeat - Inside the Octagon, anything can happen and these unbelievable come-from-behind victories prove it. With Brock Lesnar, Jim Miller, Donald Cerrone, and more.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    From the Brink of Defeat - Inside the Octagon, anything can happen and these unbelievable come-from-behind victories prove it. With Brock Lesnar, Jim Miller, Donald Cerrone, and more.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    From the Brink of Defeat - Inside the Octagon, anything can happen and these unbelievable come-from-behind victories prove it. With Brock Lesnar, Jim Miller, Donald Cerrone, and more.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 Enhanced fight replay.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis - Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 167: Georges St. Pierre vs. Johny Hendricks One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live: Jerry Belmontes vs. Abner Cotto - Jerry Belmontes (19-4, 5 KOs) vs. Abner Cotto (17-2, 8 KOs). Also, KeAndrae Gibson vs. Jose Hernandez in the co-main event. From American Bank Center in Corpus Christi, Texas.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 7: Weather the Storm - Cruz gives Chris Tickle an earful following his loss; the coaches get into a heated exchange; Andy Ogle has an emotional breakdown during practice; Vinc Pichel and John Cofer face off in the sixth preliminary fight.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    5:00 a.m. Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Nate Diaz fights Jim Miller; Rory MacDonald vs. Che Mills; Cub Swanson vs. Charles Oliveira; Stefan Struve vs. Dave Herman.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Finishes Knockouts, submissions and memorable finishes in the WEC.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    EPISODE: 243 Albuquerque hosts UFC; highlights of UFC 100; EA Sports UFC.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    Mana: B.J. Penn's fascinating journey.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 163: Jose Aldo vs. Chan Sung Jung From Rio de Janeiro, Brazil.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    6:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Featuring Cain Velasquez vs. Ben Rothwell, Sam Stout vs. Jeremy Stephens, and Kendall Grove vs. Jake Rosholt.

    7:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Knockouts


    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Host Karyn Bryant sits down with UFC star Frankie Edgar to discuss his career.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Featuring Cain Velasquez vs. Ben Rothwell, Sam Stout vs. Jeremy Stephens, and Kendall Grove vs. Jake Rosholt.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 140: Light Heavyweight champion Jon Jones faces former champ Lyoto Machida; the Nogueira brothers, Frank Mir and Tito Ortiz.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    5:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Werdum vs. Browne
    Yoel Romero vs. Brad Tavares; Edson Barboza vs. Donald Cerrone; Liz Carmouche vs. Miesha Tate; Fabricio Werdum vs. Travis Browne. From Amway Center in Orlando. (Card subject to change)

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 150: Benson Henderson vs. Frankie Edgar II UFC lightweight title rematch.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 140: Light Heavyweight champion Jon Jones faces former champ Lyoto Machida; the Nogueira brothers, Frank Mir and Tito Ortiz.

    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    2:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 163: Jose Aldo vs. Chan Sung Jung From Rio de Janeiro, Brazil.

    3:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    5:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts


    5:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions


    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC PresentsThe Prodigy
    B.J. Penn's fascinating career.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Middleweight Title Timeline Three pivotal fights that changed the face of the middleweight division.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    11:00 p.m. ET Sportsnet Pacific: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 163: Jose Aldo vs. Chan Sung Jung From Rio de Janeiro, Brazil.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 153: Anderson Silva takes on Stephan Bonnar.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Moraga
    Jessica Andrade vs. Liz Carmouche; Bobby Voelker vs. Robbie Lawler; Jake Ellenberger vs. Rory MacDonald; John Moraga vs. Demetrious Johnson. From Seattle.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Tyron Woodley/Brendan Schaub/B.J. Penn/Cub Swanson

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 156: Jose Aldo vs. Frankie Edgar From Las Vegas.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov From Vancouver, Canada.

    7:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Weigh-ins
    UFC 174 Weigh-Ins Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov From Vancouver, Canada.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov Fighters prepare for UFC 174.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 342 Kenny Rice and Bas Rutten cover UFC 174; Pat Miletich and Michael Schiavello preview Legacy FC 31.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 31 Bubba Bush fights the undefeated Alfonso Gonzales; Damacio Page meets Elias Garcia; live from Houston.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov From Vancouver, Canada.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Tyron Woodley/Brendan Schaub/B.J. Penn/Cub Swanson

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Clockwork From the Lake of the Torches Casino Resort in Lac Du Flambeau, Wis. In the Main Event, Wisconsin's very own Frank Schuman will be tested and battle Travis Nath out of Clinton, Iowa. Plus more. From April 26, 2014.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Golden Boy Promotion
    Classic: Marcos Maidana vs. Erik Morales 9 de Abril, 2011.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Rory MacDonald vs. Mike Pyle; Carlos Condit vs. Dong Hyun Kim; Brendan Schaub vs Mirko Cro Cop; Rashad Evans vs Tito Ortiz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov Fighters prepare for UFC 174.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. McCall
    From Fort Lauderdale, Fla.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Rory MacDonald vs. Mike Pyle; Carlos Condit vs. Dong Hyun Kim; Brendan Schaub vs Mirko Cro Cop; Rashad Evans vs Tito Ortiz.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Henderson vs. Khabilov From Albuquerque, NM.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Tyron Woodley/Brendan Schaub/B.J. Penn/Cub Swanson

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 7: Team Edgar vs. Team Penn: Kinetic Chess Tensions boil over at the house in the wake of Roger Zapata's controversial win over; in the sixth preliminary fight, Patrick Walsh against Anton Berzin.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: Bellator MMA: Rampage vs. King Mo
    Desde Lander's Center en Southaven, Mississippi.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 2: Bellator on FOX


    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Countdown
    UFC 174 Countdown

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Brendan Schaub; Rustam Khabilov; Myles Jury; Demetrious Johnson.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Sotiropoulos vs. Pearson
    Rousimar Palhares vs. Hector Lombard; Norman Parke vs. Colin Fletcher; Bradley Scott vs. Robert Whittaker; George Sotiropoulos vs. Ross Pearson. From Queensland, Australia. (Card subject to change)

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Sotiropoulos vs. Pearson
    Rousimar Palhares vs. Hector Lombard; Norman Parke vs. Colin Fletcher; Bradley Scott vs. Robert Whittaker; George Sotiropoulos vs. Ross Pearson. From Queensland, Australia. (Card subject to change)

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Moraga
    Jessica Andrade vs. Liz Carmouche; Bobby Voelker vs. Robbie Lawler; Jake Ellenberger vs. Rory MacDonald; John Moraga vs. Demetrious Johnson. From Seattle.

    1:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 150: Benson Henderson vs. Frankie Edgar II UFC lightweight title rematch.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, N.M.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    UFC Fight Night: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, N.M.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov – Prelims From Albuquerque, NM.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    UFC on Sportsnet Prelims

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    UFC on Sportsnet Benson Henderson vs. Rustam Khabilov

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, NM.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 150: Benson Henderson vs. Frankie Edgar II UFC lightweight title rematch.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 144: Frankie Edgar and Benson Henderson meet in UFC 144.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents Benson Henderson: Rising Up
    Benson Henderson's mother, brother, girlfriend, coach and Benson, himself, reveal the motivations and desires that drive him.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Benson Henderson vs. Clay Guida from UFC on FOX; Frankie Edgar vs. Gray Maynard from UFC 136.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Henderson vs. Khabilov From Albuquerque, N.M.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Benson Henderson vs. Clay Guida from UFC on FOX; Frankie Edgar vs. Gray Maynard from UFC 136.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    Bellator MMA Live 201 Three 4-man tournaments in the Bantamweight, Light-Heavyweight, and Heavyweight divisions to determine who gets a shot at the Bellator World Champions.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 341 Kenny Rice heads to Long Island, NY; Ron Kruck's in Los Angeles; interviews with Chris Weidman, Ray Longo and David Branch.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Resurrection Fighting Alliance 15 Kevin Casey fights Andrew Sanchez for the middleweight title; Alan Jouban meets Ricky Legere Jr.; live from Culver City, Calif.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, N.M.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Frankie Edgar Host Karyn Bryant sits down with UFC star Frankie Edgar to discuss his career.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Brendon Schaub/Khabilov/Myles Jury/Johnson

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 144: Frankie Edgar and Benson Henderson meet in UFC 144.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Sotiropoulos vs. Pearson
    Rousimar Palhares vs. Hector Lombard; Norman Parke vs. Colin Fletcher; Bradley Scott vs. Robert Whittaker; George Sotiropoulos vs. Ross Pearson. From Queensland, Australia. (Card subject to change)

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    11:00 p.m. ET King of the Cage
    San Manuel Indian Casino King of the Cage returns to the San Manuel Indian Bingo and Casino in Highland, Calif. Jr. Welterweight Title: Joe Condon vs. Joshua Aveles, Bantamweight title: Alejandro Garcia vs. Henry Corrales.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 Enhanced fight replay.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 144: Frankie Edgar and Benson Henderson meet in UFC 144.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web