Frankie Edgar's Blogs

  • MMA Ice Bucket Challenge Compilation By: Sherdog.com Staff

    Can’t get enough of people dumping buckets of ice water on their heads? Of course you can’t. Sherdog.com has put together a compilation of some of MMA’s best and brightest doing their part to help a good cause by participating in the ALS Ice Bucket Challenge.

    Watch them get doused to your heart’s content.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Hunt vs. Bigfoot - Bethe Correia vs. Julie Kedzie; Clint Hester vs. Dylan Andrews; Soa Palelei vs. Pat Barry; Anthony Perosh vs. Ryan Bader; James Te Huna vs. Mauricio Rua; Antonio Silva vs. Mark Hunt. From Brisbane, Australia.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Cain Velasquez Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Bader vs. Saint Preux - Ryan Bader and Ovince Saint Preux weigh in.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Hunt vs. Bigfoot - Bethe Correia vs. Julie Kedzie; Clint Hester vs. Dylan Andrews; Soa Palelei vs. Pat Barry; Anthony Perosh vs. Ryan Bader; James Te Huna vs. Mauricio Rua; Antonio Silva vs. Mark Hunt. From Brisbane, Australia.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In UFC: Bader vs. Saint Preux
    Ryan Bader vs. Ovince St. Preux weigh in.

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Prefight Show
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux Prefight from Bangor, Maine.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux – Prelims From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    UFC on Sportsnet Prelims

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    UFC on Sportsnet Ryan Bader vs. Ovince St. Preux

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie Nonstop action by lightweight fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut - Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Renan Barao faces Urijah Faber.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 9: Become That Hero Both teams head to a desert shooting range for an explosive coaches challenge; Andy Ogle takes on Mike Rio in the last preliminary fight; Dana announces the first two quarterfinal match-ups.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed - Jones vs. Machida
    The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Cung Le, Myles Jury

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central


    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions


    12:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida -The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 12: EPISODE: 12 Tickle and Cruickshank get violent in the house; Dana makes a surprise announcement; Vick takes on Chiesa; Pichel faces Laquinta.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions


    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage


    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St.Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter 19 Finale
    Frankie Edgar vs. B.J. Penn 3 From Las Vegas.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: Boxing Golden Boy Live!
    Alfonso Gomez vs. Ed Paredes, junior middleweight bout. From Las Vegas.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 2: Countdown to Canelo-Lara
    Saul Alvarez and Erislandy Lara prepare for their fight.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013: Erislandy Lara vs. Alfredo Angulo
    Interim WBA World light middleweight title. From June 8, 2013 in Carson, Calif.

    5:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2012: Erislandy Lara vs. Ronald Hearns
    From April 20, 2012 in Biloxi, Miss.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC 1 on 1
    The career resurgence of Urijah Faber.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter 19 Finale
    Frankie Edgar vs. B.J. Penn 3 From Las Vegas.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 168: Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Junior dos Santos defends his title for the first time against Frank Mir; Joe Lauzon and Jamie Varner; Donald Cerrone vs. Melvin Guillard, and Brian Stann vs. Alessio Sakara.

    7:00 p.m. ET Fox sports 1: Countdown to Canelo-Angulo
    Boxing superstar Canelo Alvarez is back to face Knockout artist Alfredo El Perro Angulo; exclusive analysis and commentary leading up to the big fight at the MGM Grand in Las Vegas.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live!: Alfonso Gomez vs. Ed Paredes Alfonso Gomez vs. Ed Paredes, junior middleweight bout. From Las Vegas.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    Mana: B.J. Penn's fascinating journey.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    Special Sunday Edition Live from Las Vegas.

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions


    6:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    The Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3 Ultimate Fighter finale preview.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3 - Prelims
    Prelims - Jesse Ronson vs. Kevin Lee, Jumabieke Tuerxun vs. Leandro Issa, Adriano Martins vs Juan Manuel Puig Carreon, Patrick Walsh vs. Dan Spohn from Las Vegas.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3
    Justin Scoggins vs. Dustin Ortiz, Derrick Lewis vs. Guto Inocente, Dhiego Lima vs. Eddie Gordon, Corey Anderson vs. Matt Van Buren, Frankie Edgar vs. B.J. Penn From Las Vegas.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    The All American Chris Weidman - Chris Weidman's rise from obscurity.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 175: Weidman vs. Machida- Chris Weidman and Alexis Davis prepare for title bouts.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3 Weigh-in from Las Vegas.

    4:00 p.m. ET NBC: World Series Of Fighting 11
    Justin Gaethje vs. Nick Newell, Jon Fitch vs. Dennis Hallman, Melvin Guillard vs. Gesias Cavalcante, Cody Bollinger vs. Pablo Alfonso

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    UFC 175: Chris Weidman vs. Lyoto Machida Prefight analysis.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Countdown
    UFC 175 Countdown

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC 175: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    10:00 p.m. ET PPV: UFC 175 Weidman vs. Machida
    Live from the Mandalay Bay in Las Vegas, Nevada, UFC 175: Weidman vs. Machida features a middleweight title fight between champion Chris Weidman and challenger Lyoto Machida.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night UFC: Swanson vs. Stephens: Cub Swanson vs. Jeremy Stephens; Kelvin Gastelum vs. Nico Musoke; Cezar Ferreira vs. Andrew Craig; Ricardo Lamas vs. Hacran Dias; Clint Hester vs. Antonio Braga Neto; Joe Ellenberger vs. James Moontasri. From San Antonio.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Chris Weidman vs. Mark Munoz; Ben Rothwell vs. Brendan Schaub; Cub Swanson vs. Ross Pearson.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 The career resurgence of Urijah Faber.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles The remarkable rise of Chris Weidman.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 164: Benson Henderson vs. Anthony Pettis From Milwaukee, Wisconsin.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    3:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights Affliction: Day of Reckoning Former UFC heavyweight Andrei Arlovski fights former Pride heavyweight Fedor Emelianenko.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event UFC 162: Anderson Silva vs. Chris Weidman/Frankie Edgar vs. Charles Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown UFC 175: Chris Weidman and Alexis Davis prepare for title bouts.

    5:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights: Best of 2013 Fights from Legacy, Lion Fight, Resurrection and the MFC; features Holly Holm, Sergio Pettis, Leonard Garcia and Tiffany Van Soest.

    5:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight UFC highlights, analysis and interviews.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 1: America's Pregame UFC 175 Weigh in: Chris Weidman vs. Lyoto Machida From Las Vegas.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut Gilbert Melendez and Diego Sanchez stage epic slugfest.

    7:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus UFC President Dana White discusses the early days of UFC, boxing vs. MMA, and Fedor Emelianenko.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA EPISODE: 345 Reed Harris; Chuck Liddell; Guy Mezger.

    8:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Countdown: UFC 175 Countdown Chris Weidman vs. Lyoto Machida

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight Special Friday Edition Live from Las Vegas.

    9:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights Lion Fight 16 Kevin Ross fights Michael Thompson for the super lightweight title; Sindy Huyer fights Tiffany Van Soest; live from Las Vegas.

    11:30 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights Affliction: Day of Reckoning Former UFC heavyweight Andrei Arlovski fights former Pride heavyweight Fedor Emelianenko.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web