Johny Hendricks's Blogs

  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 171: Hendricks vs. Lawler - Johny Hendricks and Robbie Lawler battle for the welterweight championship.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 - Enhanced fight replay.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate- Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Point of Impact - From the San Manuel Indian Bingo Casino in Highland, Calif.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Demetrious Johnson takes on John Moraga.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Diaz vs. Penn - Nate Diaz vs. Takanori Gomi; Nick Diaz vs. Josh Neer; Nick Diaz vs. B.J. Penn.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    The All American Chris Weidman - Chris Weidman's rise from obscurity.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    12:00 p.m. ET Fox sports 2: Best of WEC
    UFC Stars - MMA stars showcase their skills.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Diaz vs. Penn - Nate Diaz vs. Takanori Gomi; Nick Diaz vs. Josh Neer; Nick Diaz vs. BJ Penn.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    The All American Chris Weidman - Chris Weidman's rise from obscurity.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    Bellator MMA Live 1106 - Eduardo Dantas vs. Joe Warren for the Bantamweight title. From Thackerville, Okla.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 359 - Bas Rutten and Kenny Rice breakdown WSOF 14; Pat Miletich and Michael Schiavello preview RFA 19; a check in with Dan Kiser as he recovers from an injury.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts - Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Resurrection Fighting Alliance 19 - Jake Collier fights Gabriel Checco for the middleweight title; Abel Cullum meets Carl Deaton III; live from Prior Lake, Min.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live: Ronny Rios vs. Robinson Castellanos From Indio, Calif.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 155: Junior dos Santos vs. Cain Velasquez 2 Junior dos Santos defends his title.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Diaz vs. Penn- Nate Diaz vs. Takanori Gomi; Nick Diaz vs. Josh Neer; Nick Diaz vs. B.J. Penn.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Fights

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike- Tensions escalate after a third straight loss.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter Team Pettis vs. Team Melendez

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    Read more
  • Artwork: UFC 181 Poster By: Mike Fridley

    (+ Enlarge) | Photo: UFC

    Click to enlarge UFC 181 poster.
    The Ultimate Fighting Championship released the official artwork for UFC 181.

    The comic book-themed poster features the event's chief principals: Johny Hendricks, Robbie Lawler, Anthony Pettis and Gilbert Melendez.

    Follow the jump for reader comments.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Urijah Faber - The career resurgence of Urijah Faber.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Henderson vs. Khabilov – Prelims From Albuquerque, NM.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Daniel Cormier - Interview with Daniel Cormier.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Johny Hendricks - Welterweight champion Johny Hendricks.

    12:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Training Day: Cerrone vs. Alvarez - Inside the training of Eddie Alvarez and Donald Cerrone.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Jon Jones faces Alexander Gustafsson.

    5:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    6:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! - Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira - Mixed martial artists train for UFC 162.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Johny Hendricks - The untold story of UFC welterweight champion Johny Hendricks' Native American heritage.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    The All American Chris Weidman - Chris Weidman's rise from obscurity.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux – Prelims From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal - Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan - Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 12: EPISODE: 12 - Tickle and Cruickshank get violent in the house; Dana makes a surprise announcement; Vick takes on Chiesa; Pichel faces Laquinta.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents Benson Henderson: Rising Up
    Benson Henderson's mother, brother, girlfriend, coach and Benson, himself, reveal the motivations and desires that drive him.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Johny Hendricks - The untold story of UFC welterweight champion Johny Hendricks' Native American heritage.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents Benson Henderson: Rising Up
    Benson Henderson's mother, brother, girlfriend, coach and Benson, himself, reveal the motivations and desires that drive him.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Bader vs. Saint Preux – Prelims From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Bader vs. Saint Preux From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    10:00 a.m. ET Sportsnet 360: UFC Press Conference
    UFC Halifax Press Conference

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider Johny Hendricks
    The untold story of UFC welterweight champion Johny Hendricks' Native American heritage.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Central Coast Throwdown Part II

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions


    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Central Coast Throwdown Part II

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Central Coast Throwdown

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie Nonstop action by lightweight fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut - Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Renan Barao faces Urijah Faber.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 9: Become That Hero Both teams head to a desert shooting range for an explosive coaches challenge; Andy Ogle takes on Mike Rio in the last preliminary fight; Dana announces the first two quarterfinal match-ups.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web