Jon Jones's Blogs

  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    WEC's Final Event - Take a look back at WEC 53 for two memorable lightweight fights: Benson Henderson vs. Anthony Pettis and Donald Cerrone vs. Chris Horodecki.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Junior dos Santos vs. Stipe Miocic The training regimens of six of the UFC's most dedicated and diverse athletes.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Junior dos Santos vs. Frank Mir - Junior dos Santos defends his title for the first time against Frank Mir; Joe Lauzon and Jamie Varner; Donald Cerrone vs. Melvin Guillard, and Brian Stann vs. Alessio Sakara.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 141 Lesnar vs. Overeem - Relive UFC 141, Brock Lesnar versus Alistair Overeem.

    6:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    The best collection of knockouts ever caught on camera from the biggest stars in MMA today.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 - Enhanced fight replay.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Magnum Force: Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Junior dos Santos vs. Stipe Miocic - The training regimens of six of the UFC's most dedicated and diverse athletes.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Dominick Cruz takes us on his emotional journey back to the octagon after three devastating injuries.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    UFC 180; Cormier; Jones - Review of the historic UFC 180; Daniel Cormier discusses his grudge match with Jon Jones; in 'The Takedown' Jon Jones gives his credentials as the greatest of all-time.

    9:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    The best collection of knockouts ever caught on camera from the biggest stars in MMA today.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Magnum Force: Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Magnum Force: Part 1 - From Black Bear Casino Resort in Carlton, Minn.

    Read more
  • Jon Jones Offers Selfie Tutorial in Beats by Dre Ad By: Sherdog.com Staff



    UFC light heavyweight champion Jon Jones makes an appearance in the latest Beats by Dre commercial, as he and several co-stars offer a group tutorial on a most important art: the solo selfie.

    Jones returns to the Octagon on Jan. 3, when he defends his 205-pound strap against Daniel Cormier at UFC 182. In the meantime, let “Bones” be your guide in taking the ultimate selfie.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Machida On The Brink

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 180: Fabricio Werdum vs. Mark Hunt - From Arena Ciudad de Mexico, Mexico.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Prelims: Michael Bisping vs. Tim Kennedy - Preliminary bouts from Quebec City, Canada.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 172: Jones vs. Teixeira - Jon Jones faces Brazilian bruiser Glover Teixeira, the most dangerous threat to his title to date. In the co-main event, Anthony Johnson returns to the Octagon against national wrestling champion Phil Davis.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 7: Team Melendez vs. Team Pettis: Risk It All - Heather Clark receives shocking news. Both teams visit with members of the U.S. Women's National Soccer Team. The seventh preliminary fight, 7th seed Rose Namajunas tries to earn the first win for Team Melendez, against 10th seed Alex Chambers.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Shogun vs. Saint Preux – Prelims From Uberlândia, Brazil.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Shogun vs. Saint Preux - Mauricio Rua vs. Ovince Saint Preux, light heavyweight bout; Ian McCall vs. John Lineker; Warlley Alves vs. Alan Jouban; Claudio Silva vs. Leon Edwards; Juliana Lima vs. Nina Ansaroff. From Uberlândia, Brazil.

    6:00 p.m. ET MAvTV: Greatest KnockOuts
    EPISODE: 12 - Urijah Faber squares off with Jiujtsu Phonom Bibiano Fernandes in a battle that ends with a vicious KO plus much more.

    7:00 p.m. ET MAvTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live: Rene Alvarado vs. Rocky Juarez - Alvarado takes on Juarez for the WBC Silver featherweight title. From El Paso, Texas.

    9:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    EPISODE: 12 - Urijah Faber squares off with Jiujtsu Phonom Bibiano Fernandes in a battle that ends with a vicious KO plus much more.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 172: Jones vs. Teixeira - Jon Jones faces Brazilian bruiser Glover Teixeira, the most dangerous threat to his title to date. In the co-main event, Anthony Johnson returns to the Octagon against national wrestling champion Phil Davis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 1 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 171: Hendricks vs. Lawler - Johny Hendricks and Robbie Lawler battle for the welterweight championship.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 - Enhanced fight replay.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate- Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Point of Impact - From the San Manuel Indian Bingo Casino in Highland, Calif.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Demetrious Johnson takes on John Moraga.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 155: Junior dos Santos vs. Cain Velasquez 2 Junior dos Santos defends his title.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Diaz vs. Penn- Nate Diaz vs. Takanori Gomi; Nick Diaz vs. Josh Neer; Nick Diaz vs. B.J. Penn.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Fights

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike- Tensions escalate after a third straight loss.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter Team Pettis vs. Team Melendez

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Jacare vs. Mousasi; Assuncao; Saffiedine - Inside coverage from the UFC.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 145: Jon Jones vs. Rashad Evans From Atlanta.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Jacare vs. Mousasi; Assuncao; Saffiedine - Inside coverage from the UFC.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    8:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus Sugar Ray Leonard
    Sugar Ray Leonard discusses his career and legendary fights.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 358 - Kenny Rice and Bas Rutten break down the UFC double header; Pat Miletich and Michael Schiavello are live in Alberta for MFC 41.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    Bellator MMA Live 1105 - Daniel Straus vs. Justin Wilcox in a Featherweight match; Rob Emerson vs. Rafael Silva in a Bantamweight match. From Temecula, California.

    10:00 p.m. ET AXS TV Fights
    Maximum Fighting Championship 41:All In - Marcus Edwards faces Shane Campbell in a fight with lightweight title implications; Andrew McInnes meets Ryan Healy; live from Edmonton, Alberta, Ca.

    Read more
  • Cheap Seats Blog: Live NAC Hearing Updates By: Mike Sloan

    Sherdog.com’s Mike Sloan is present at Tuesday’s Nevada Athletic Commission hearing inside of Las Vegas’ Grant Sawyer complex, and is providing a live blog of the happenings.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Training Day: Cerrone vs. Alvarez - Inside the training of Eddie Alvarez and Donald Cerrone.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Jon Jones faces Alexander Gustafsson.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Rise - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Las Cruces Convention Center in Las Cruces, N.M.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Rise - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Las Cruces Convention Center in Las Cruces, N.M.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Viewer's Discretion II - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Menominee Casino Resort in Keshena, Wis.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Urijah Faber - The career resurgence of Urijah Faber.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Henderson vs. Khabilov – Prelims From Albuquerque, NM.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Daniel Cormier - Interview with Daniel Cormier.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Johny Hendricks - Welterweight champion Johny Hendricks.

    12:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Training Day: Cerrone vs. Alvarez - Inside the training of Eddie Alvarez and Donald Cerrone.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Jon Jones faces Alexander Gustafsson.

    5:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    6:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! - Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira - Mixed martial artists train for UFC 162.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web