Lyoto Machida's Blogs

  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Machida On The Brink

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 180: Fabricio Werdum vs. Mark Hunt - From Arena Ciudad de Mexico, Mexico.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Prelims: Michael Bisping vs. Tim Kennedy - Preliminary bouts from Quebec City, Canada.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 172: Jones vs. Teixeira - Jon Jones faces Brazilian bruiser Glover Teixeira, the most dangerous threat to his title to date. In the co-main event, Anthony Johnson returns to the Octagon against national wrestling champion Phil Davis.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 7: Team Melendez vs. Team Pettis: Risk It All - Heather Clark receives shocking news. Both teams visit with members of the U.S. Women's National Soccer Team. The seventh preliminary fight, 7th seed Rose Namajunas tries to earn the first win for Team Melendez, against 10th seed Alex Chambers.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Shogun vs. Saint Preux – Prelims From Uberlândia, Brazil.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Shogun vs. Saint Preux - Mauricio Rua vs. Ovince Saint Preux, light heavyweight bout; Ian McCall vs. John Lineker; Warlley Alves vs. Alan Jouban; Claudio Silva vs. Leon Edwards; Juliana Lima vs. Nina Ansaroff. From Uberlândia, Brazil.

    6:00 p.m. ET MAvTV: Greatest KnockOuts
    EPISODE: 12 - Urijah Faber squares off with Jiujtsu Phonom Bibiano Fernandes in a battle that ends with a vicious KO plus much more.

    7:00 p.m. ET MAvTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live: Rene Alvarado vs. Rocky Juarez - Alvarado takes on Juarez for the WBC Silver featherweight title. From El Paso, Texas.

    9:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    EPISODE: 12 - Urijah Faber squares off with Jiujtsu Phonom Bibiano Fernandes in a battle that ends with a vicious KO plus much more.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 172: Jones vs. Teixeira - Jon Jones faces Brazilian bruiser Glover Teixeira, the most dangerous threat to his title to date. In the co-main event, Anthony Johnson returns to the Octagon against national wrestling champion Phil Davis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 1 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 155: Junior dos Santos vs. Cain Velasquez 2 Junior dos Santos defends his title.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Diaz vs. Penn- Nate Diaz vs. Takanori Gomi; Nick Diaz vs. Josh Neer; Nick Diaz vs. B.J. Penn.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Fights

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike- Tensions escalate after a third straight loss.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter Team Pettis vs. Team Melendez

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Urijah Faber - The career resurgence of Urijah Faber.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Henderson vs. Khabilov – Prelims From Albuquerque, NM.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Daniel Cormier - Interview with Daniel Cormier.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Johny Hendricks - Welterweight champion Johny Hendricks.

    12:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Training Day: Cerrone vs. Alvarez - Inside the training of Eddie Alvarez and Donald Cerrone.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Jon Jones faces Alexander Gustafsson.

    5:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    6:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! - Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira - Mixed martial artists train for UFC 162.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Hunt vs. Bigfoot - Bethe Correia vs. Julie Kedzie; Clint Hester vs. Dylan Andrews; Soa Palelei vs. Pat Barry; Anthony Perosh vs. Ryan Bader; James Te Huna vs. Mauricio Rua; Antonio Silva vs. Mark Hunt. From Brisbane, Australia.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Cain Velasquez Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Bader vs. Saint Preux - Ryan Bader and Ovince Saint Preux weigh in.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Hunt vs. Bigfoot - Bethe Correia vs. Julie Kedzie; Clint Hester vs. Dylan Andrews; Soa Palelei vs. Pat Barry; Anthony Perosh vs. Ryan Bader; James Te Huna vs. Mauricio Rua; Antonio Silva vs. Mark Hunt. From Brisbane, Australia.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In UFC: Bader vs. Saint Preux
    Ryan Bader vs. Ovince St. Preux weigh in.

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Prefight Show
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux Prefight from Bangor, Maine.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux – Prelims From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    UFC on Sportsnet Prelims

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    UFC on Sportsnet Ryan Bader vs. Ovince St. Preux

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Ryan Bader vs. Ovince St. Preux From the Cross Insurance Center in Bangor, Maine.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie Nonstop action by lightweight fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut - Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Renan Barao faces Urijah Faber.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 9: Become That Hero Both teams head to a desert shooting range for an explosive coaches challenge; Andy Ogle takes on Mike Rio in the last preliminary fight; Dana announces the first two quarterfinal match-ups.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed - Jones vs. Machida
    The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Cung Le, Myles Jury

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central


    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions


    12:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida -The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 12: EPISODE: 12 Tickle and Cruickshank get violent in the house; Dana makes a surprise announcement; Vick takes on Chiesa; Pichel faces Laquinta.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions


    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage


    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St.Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 137: Nick Diaz returns to the UFC to face former Welterweight Champion B.J. Penn; Roy Nelson vs. Mirko Cro Cop.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 175: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 137: Nick Diaz returns to the UFC to face former Welterweight Champion B.J. Penn; Roy Nelson vs. Mirko Cro Cop.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter 19 Finale
    Frankie Edgar vs. B.J. Penn 3 From Las Vegas.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter 19 Finale
    Frankie Edgar vs. B.J. Penn 3 – Prelims from Las Vegas.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter 19 Finale
    Frankie Edgar vs. B.J.Penn 3 From Las Vegas.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Seek and Destroy King of the Cage returns to The Coeur D'Alene Casino Resort in Worley, Idaho. The main event features the Welterweight match between CJ Marsh and Jacob Harkness. From May 22, 2014.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    The All American Chris Weidman - Chris Weidman's rise from obscurity.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 175: Weidman vs. Machida- Chris Weidman and Alexis Davis prepare for title bouts.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3 Weigh-in from Las Vegas.

    4:00 p.m. ET NBC: World Series Of Fighting 11
    Justin Gaethje vs. Nick Newell, Jon Fitch vs. Dennis Hallman, Melvin Guillard vs. Gesias Cavalcante, Cody Bollinger vs. Pablo Alfonso

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    UFC 175: Chris Weidman vs. Lyoto Machida Prefight analysis.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Countdown
    UFC 175 Countdown

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC 175: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    10:00 p.m. ET PPV: UFC 175 Weidman vs. Machida
    Live from the Mandalay Bay in Las Vegas, Nevada, UFC 175: Weidman vs. Machida features a middleweight title fight between champion Chris Weidman and challenger Lyoto Machida.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web