Miesha Tate's Blogs

  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Lewis; Ultimate Fighter 20; Lauzon Breakdown; Zingano - Derrick Lewis' improbable turnaround; Ultimate Fighter tryouts; Joe Lauzon's submission skills; Cat Zingano's fighting spirit.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    5:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Gilbert Melendez and Diego Sanchez stage epic slugfest.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jacare vs. Mousasi - From Foxwoods Casino in Ledyard, Connecticut.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Aldo vs. Mendes - The best fights from the UFC archives, featuring Jose Aldo vs Chad Mendes, Matt Hughes vs Josh Koscheck, Nam Phan vs Jim Hettes, and Urijah Faber vs Brian Bowles.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Lewis; Ultimate Fighter 20; Lauzon Breakdown; Zingano - Derrick Lewis' improbable turnaround; Ultimate Fighter tryouts; Joe Lauzon's submission skills; Cat Zingano's fighting spirit.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis - Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 132: Dominick Cruz vs. Urijah Faber.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis -Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Submissions Top submissions examined.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Luis Ortiz vs. Lateef Kayode - From the Joint at Hard Rock Hotel & Casino in Las Vegas.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 160: Cain Velasquez vs. Bigfoot Silva II From Las Vegas.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jacare vs. Mousasi – Prelims From Foxwoods Casino in Ledyard, Connecticut.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jacare vs. Mousasi From Foxwoods Casino in Ledyard, Connecticut.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    KOTC Championship mixed martial arts competition from Keshena, Wis.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360 UFC Ultimate Submissions

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    KOTC Championship mixed martial arts competition from Keshena, Wis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Edgewater Casino: Laughlin, Nevada

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Iron Mike Productions: Argenis Mendez vs. Rances Barthelemy Mendez takes on Barthelemy in a rematch for the IBF junior lightweight title. From Miami.

    4:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2012
    Erislandy Lara vs. Ronald Hearns From April 20, 2012 in Biloxi, Miss.

    5:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 175: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 168: Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    6:00 p.m. ET CBS Sports Network: Canelo Alvarez vs. Erislandy Lara Weigh-In


    6:30 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    7:30 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    8:30 p.m. ET CBS Sports Network: All Access
    Canelo vs. Lara, Episode 2 Saul 'Canelo' Alvarez and Erislandy Lara prepare to fight in Las Vegas on July 12, 2014.

    9:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Abner Mares vs. Daniel Ponce de Leon From May 4, 2013.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: Boxing Iron Mike Productions
    Mendez vs. Barthelemy II From Miami.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 346 Coverage on UFC 175, the TUF 19 Finale, WSOF 11 and Lion Fight 16.

    10:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus Dan Gable
    Dan Gables discusses his 1972 gold medal and coaching the Iowa Hawkeyes through nine consecutive championships.

    10:00 p.m. ET CBs Sports Network: Boxing 2013
    Erislandy Lara vs. Alfredo Angulo Interim WBA World light middleweight title. From June 8, 2013 in Carson, Calif.

    11:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Danny Garcia vs. Mauricio Herrera Garcia takes on Herrera for the WBC/WBA junior welterweight title. From March 15, 2014 in Bayamon, Puerto Rico.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: Countdown to Canelo-Lara
    Saul Alvarez and Erislandy Lara prepare for their fight.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013: Erislandy Lara vs. Alfredo Angulo
    Interim WBA World light middleweight title. From June 8, 2013 in Carson, Calif.

    5:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2012: Erislandy Lara vs. Ronald Hearns
    From April 20, 2012 in Biloxi, Miss.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC 1 on 1
    The career resurgence of Urijah Faber.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter 19 Finale
    Frankie Edgar vs. B.J. Penn 3 From Las Vegas.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 168: Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Junior dos Santos defends his title for the first time against Frank Mir; Joe Lauzon and Jamie Varner; Donald Cerrone vs. Melvin Guillard, and Brian Stann vs. Alessio Sakara.

    7:00 p.m. ET Fox sports 1: Countdown to Canelo-Angulo
    Boxing superstar Canelo Alvarez is back to face Knockout artist Alfredo El Perro Angulo; exclusive analysis and commentary leading up to the big fight at the MGM Grand in Las Vegas.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live!: Alfonso Gomez vs. Ed Paredes Alfonso Gomez vs. Ed Paredes, junior middleweight bout. From Las Vegas.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    Mana: B.J. Penn's fascinating journey.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    Special Sunday Edition Live from Las Vegas.

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions


    6:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    The Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3 Ultimate Fighter finale preview.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3 - Prelims
    Prelims - Jesse Ronson vs. Kevin Lee, Jumabieke Tuerxun vs. Leandro Issa, Adriano Martins vs Juan Manuel Puig Carreon, Patrick Walsh vs. Dan Spohn from Las Vegas.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3
    Justin Scoggins vs. Dustin Ortiz, Derrick Lewis vs. Guto Inocente, Dhiego Lima vs. Eddie Gordon, Corey Anderson vs. Matt Van Buren, Frankie Edgar vs. B.J. Penn From Las Vegas.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    The All American Chris Weidman - Chris Weidman's rise from obscurity.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 175: Weidman vs. Machida- Chris Weidman and Alexis Davis prepare for title bouts.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    Ultimate Fighter 19 Finale: Edgar vs. Penn 3 Weigh-in from Las Vegas.

    4:00 p.m. ET NBC: World Series Of Fighting 11
    Justin Gaethje vs. Nick Newell, Jon Fitch vs. Dennis Hallman, Melvin Guillard vs. Gesias Cavalcante, Cody Bollinger vs. Pablo Alfonso

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    UFC 175: Chris Weidman vs. Lyoto Machida Prefight analysis.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Countdown
    UFC 175 Countdown

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC 175: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    10:00 p.m. ET PPV: UFC 175 Weidman vs. Machida
    Live from the Mandalay Bay in Las Vegas, Nevada, UFC 175: Weidman vs. Machida features a middleweight title fight between champion Chris Weidman and challenger Lyoto Machida.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night UFC: Swanson vs. Stephens: Cub Swanson vs. Jeremy Stephens; Kelvin Gastelum vs. Nico Musoke; Cezar Ferreira vs. Andrew Craig; Ricardo Lamas vs. Hacran Dias; Clint Hester vs. Antonio Braga Neto; Joe Ellenberger vs. James Moontasri. From San Antonio.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Chris Weidman vs. Mark Munoz; Ben Rothwell vs. Brendan Schaub; Cub Swanson vs. Ross Pearson.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 The career resurgence of Urijah Faber.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles The remarkable rise of Chris Weidman.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 164: Benson Henderson vs. Anthony Pettis From Milwaukee, Wisconsin.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    3:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights Affliction: Day of Reckoning Former UFC heavyweight Andrei Arlovski fights former Pride heavyweight Fedor Emelianenko.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event UFC 162: Anderson Silva vs. Chris Weidman/Frankie Edgar vs. Charles Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown UFC 175: Chris Weidman and Alexis Davis prepare for title bouts.

    5:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights: Best of 2013 Fights from Legacy, Lion Fight, Resurrection and the MFC; features Holly Holm, Sergio Pettis, Leonard Garcia and Tiffany Van Soest.

    5:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight UFC highlights, analysis and interviews.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 1: America's Pregame UFC 175 Weigh in: Chris Weidman vs. Lyoto Machida From Las Vegas.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut Gilbert Melendez and Diego Sanchez stage epic slugfest.

    7:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus UFC President Dana White discusses the early days of UFC, boxing vs. MMA, and Fedor Emelianenko.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA EPISODE: 345 Reed Harris; Chuck Liddell; Guy Mezger.

    8:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Countdown: UFC 175 Countdown Chris Weidman vs. Lyoto Machida

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight Special Friday Edition Live from Las Vegas.

    9:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights Lion Fight 16 Kevin Ross fights Michael Thompson for the super lightweight title; Sindy Huyer fights Tiffany Van Soest; live from Las Vegas.

    11:30 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights Affliction: Day of Reckoning Former UFC heavyweight Andrei Arlovski fights former Pride heavyweight Fedor Emelianenko.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 175: Chris Weidman and Alexis Davis prepare for title bouts.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Swanson vs. Stephens: Cub Swanson vs. Jeremy Stephens; Kelvin Gastelum vs. Nico Musoke; Cezar Ferreira vs. Andrew Craig; Ricardo Lamas vs. Hacran Dias; Clint Hester vs. Antonio Braga Neto; Joe Ellenberger vs. James Moontasri. From San Antonio.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 6: Team Edgar vs. Team Penn: Fight to Live Controversial decision causes explosive reaction.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 7: Team Edgar vs. Team Penn: Kinetic Chess Tensions boil over at the house in the wake of Roger Zapata's controversial win over; in the sixth preliminary fight, Patrick Walsh against Anton Berzin.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    3:00 p.m. ET Sportsnet Ontario: UFC Central
    UFC Central Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    3:00 p.m. ET Sportsnet East: UFC Central
    UFC Central Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    4:30 p.m. ET Sportsnet West: UFC Central
    UFC Central Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Struve; Machida; Davis; LeBell Fighters train for upcoming bouts.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Countdown
    UFC 175 Countdown

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    10:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    UFC Central Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 12: Team Edgar vs. Team Penn: The Big Show Last two semifinal battles for spots in the finals.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Condit vs. Kampmann II Bubba McDaniel vs. Brad Tavares; Takeya Mizugaki vs. Erik Perez; Court McGee vs. Robert Whittaker; Kelvin Gastelum vs. Brian Melancon; Donald Cerrone vs. Rafael dos Anjos; Carlos Condit vs. Martin Kampmann. From Indianapolis.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 140: Light Heavyweight champion Jon Jones faces former champ Lyoto Machida; the Nogueira brothers, Frank Mir and Tito Ortiz.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Host Karyn Bryant sits down with UFC star Frankie Edgar to discuss his career.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    Mana: B.J. Penn's fascinating journey.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Featuring Cain Velasquez vs. Ben Rothwell, Sam Stout vs. Jeremy Stephens, and Kendall Grove vs. Jake Rosholt.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Cub Swanson vs. Jeremy Stephens From San Antonio.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 164: Benson Henderson vs. Anthony Pettis From Milwaukee, Wisconsin.

    11:00 p.m. ET AxsTV: Inside MMA
    EPISODE: 344 Kenny Rice and Bas Rutten are live in Los Angeles with Tiffany Van Soest and Nick Newell.

    12:00 a.m. ET AxsTV: AXS TV Fights
    Lion Fight 14 Cristiane Justino fights Jorina Baars for the women's welterweight title; Gregory Choplin meets Marco Pique; live from Las Vegas.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Cub Swanson vs. Jeremy Stephens From San Antonio.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web