Myles Jury's Blogs

  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie Nonstop action by lightweight fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut - Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Renan Barao faces Urijah Faber.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 9: Become That Hero Both teams head to a desert shooting range for an explosive coaches challenge; Andy Ogle takes on Mike Rio in the last preliminary fight; Dana announces the first two quarterfinal match-ups.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed - Jones vs. Machida
    The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Cung Le, Myles Jury

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central


    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions


    12:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Mike Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 6: Dog With no Bark Tempers flare between Mike Rio and Justin Lawrence during sparring; the teams enjoy a relaxing Easter Sunday; Chris Tickle faces tough guy Joe Proctor in the fifth preliminary fight.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 7: Weather the Storm Cruz gives Chris Tickle an earful following his loss; the coaches get into a heated exchange; Andy Ogle has an emotional breakdown during practice; Vinc Pichel and John Cofer face off in the sixth preliminary fight.

    9:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Lion Fight 17 - Malaipet Sasiprapa fights Justin Greskiewicz; Cosmo Alexandre meets Jo Nattawut; live from the Foxwoods Resort Casino in Connecticut.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:30 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 349 UFC recap; Ron Kruck discusses Lion Fight 17.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Gilbert Melendez and Diego Sanchez stage epic slugfest.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Europe Rising

    11:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC's Road to the Octagon
    Robbie Lawler vs. Matt Brown

    12:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 143: Nick Diaz takes on Carlos Condit for the Interim title.

    5:00 p.m. ET Sportsnet West: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Farer.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War - Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School - Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure - An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    4:00 a.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 346 Coverage on UFC 175, the TUF 19 Finale, WSOF 11 and Lion Fight 16.

    5:00 a.m. ET AXS TV: The Voice Versus
    Dan Gables discusses his 1972 gold medal and coaching the Iowa Hawkeyes through nine consecutive championships.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    12:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Canelo Alvarez vs. Austin Trout From April 20, 2013 in San Antonio.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    1:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    2:00 p.m. ET CBs Sports Network: Boxing 2012
    Erislandy Lara vs. Ronald Hearns From April 20, 2012 in Biloxi, Miss.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Michael Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    3:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Erislandy Lara vs. Alfredo Angulo Interim WBA World light middleweight title. From June 8, 2013 in Carson, Calif.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    4:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Abner Mares vs. Daniel Ponce de Leon From May 4, 2013.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: Boxing
    Iron Mike Productions: Argenis Mendez vs. Rances Barthelemy Mendez takes on Barthelemy in a rematch for the IBF junior lightweight title. From Miami.

    5:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Danny Garcia vs. Mauricio Herrera Garcia takes on Herrera for the WBC/WBA junior welterweight title. From March 15, 2014 in Bayamon, Puerto Rico.

    6:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Francisco Vargas vs. Brandon Bennett Vacant NABF super featherweight and vacant WBO Inter-Continental super featherweight titles. From Aug. 9, 2013 in Indio, Calif.

    7:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 166: Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3 The last fight in the Dos Santos/Velasquez trilogy.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: Fox Sports 1 on 1
    Retired boxer Floyd Mayweather, Jr.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Brendan Schaub; Rustam Khabilov; Myles Jury; Demetrious Johnson.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Sotiropoulos vs. Pearson
    Rousimar Palhares vs. Hector Lombard; Norman Parke vs. Colin Fletcher; Bradley Scott vs. Robert Whittaker; George Sotiropoulos vs. Ross Pearson. From Queensland, Australia. (Card subject to change)

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Sotiropoulos vs. Pearson
    Rousimar Palhares vs. Hector Lombard; Norman Parke vs. Colin Fletcher; Bradley Scott vs. Robert Whittaker; George Sotiropoulos vs. Ross Pearson. From Queensland, Australia. (Card subject to change)

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Moraga
    Jessica Andrade vs. Liz Carmouche; Bobby Voelker vs. Robbie Lawler; Jake Ellenberger vs. Rory MacDonald; John Moraga vs. Demetrious Johnson. From Seattle.

    1:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 150: Benson Henderson vs. Frankie Edgar II UFC lightweight title rematch.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, N.M.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    UFC Fight Night: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, N.M.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov – Prelims From Albuquerque, NM.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    UFC on Sportsnet Prelims

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    UFC on Sportsnet Benson Henderson vs. Rustam Khabilov

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, NM.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Frankie Edgar Host Karyn Bryant sits down with UFC star Frankie Edgar to discuss his career.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Brendon Schaub/Khabilov/Myles Jury/Johnson

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 144: Frankie Edgar and Benson Henderson meet in UFC 144.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Sotiropoulos vs. Pearson
    Rousimar Palhares vs. Hector Lombard; Norman Parke vs. Colin Fletcher; Bradley Scott vs. Robert Whittaker; George Sotiropoulos vs. Ross Pearson. From Queensland, Australia. (Card subject to change)

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    11:00 p.m. ET King of the Cage
    San Manuel Indian Casino King of the Cage returns to the San Manuel Indian Bingo and Casino in Highland, Calif. Jr. Welterweight Title: Joe Condon vs. Joshua Aveles, Bantamweight title: Alejandro Garcia vs. Henry Corrales.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 Enhanced fight replay.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 144: Frankie Edgar and Benson Henderson meet in UFC 144.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Henderson vs. Thomson
    Jeremy Stephens vs. Darren Elkins; Adriano Martins vs. Donald Cerrone; Gabriel Gonzaga vs. Stipe Miocic; Benson Henderson vs. Josh Thomson. From Chicago.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 8: Rattle Them Bones

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Johny Hendricks & Robbie Lawler/Myles Jury/Miesha Tate

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 165: Jon Jones faces Alexander Gustafsson.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 160: Cain Velasquez vs. Antonio Silva II

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator
    Bellator MMA Live 1002

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 331 Kenny Rice and Bas Rutten discuss UFC FN 38; special feature on Mirko Fillpovicand Remy Bonjasky; Cyrus Fees previews Hip Show-Arena Combat.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Resurrection Fighting Alliance 13 Dakota Cochrane fights champion Efrain Escudero; Miles Marshall meets Andrew Sanchez for middleweight; live from Lincoln, Neb.

    11:15 p.m. ET SpikeTV: Best of Glory Super Fight Series
    Six non-stop action bouts from Glory Kickboxing stars Glory Collette, Saulo Cavalari, Raymond Daniels, Sergei Kharitonov and more. Super Fight Series provides fighters a chance to enter the coveted tournaments.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood



    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Junior dos Santos defends his title for the first time against Frank Mir; Joe Lauzon and Jamie Varner; Donald Cerrone vs. Melvin Guillard, and Brian Stann vs. Alessio Sakara.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Episode 21
    Nate Diaz vs. Melvin Guillard Nate Quarry vs. Tim Credeur; Roger Huerta vs. Gray Maynard.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championship
    Anderson Silva vs. Carlos Newton The best of team Chute Box, featuring Wanderlei Silva and Mauricio Rua.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 152: Jon Jones vs. Vitor Belfort

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Highlights and interviews. With Joe Rogan.

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360 West: UFC Wired
    Highlights and interviews. With Joe Rogan.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Rich Franklin vs. Wanderlei Silva

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Prelims
    Dustin Kimura vs. Mitch Gagnon; Stephen Thompson vs. Chris Clements; Wilson Reis vs. Ivan Menjivar; Myles Jury vs. Mike Ricci. From Toronto.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360 West: UFC Wired
    Highlights and interviews. With Joe Rogan.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    EPISODE: 26 Cheick Kongo vs. Lavar Johnson; bantamweight tournament final; middleweight semifinals.

    9:00 p.m. ET AXS: Inside MMA
    EPISODE: 310 Kenny Rice and Bas Rutten size up UFC Fight Night 29; Interviews with Anderson Silva and Chris Weidman; Michael Schiavello and Pat Miletich examine MFC 38.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 5: Team Rousey vs. Team Tate: Redemption

    10:00 p.m. ET AXS: AXS TV Fights
    Maximum Fighting Championship 38 - Behind Enemy Lines Jason South meets Sam Alvey for the middleweight title; Anthony Birchak vs. Tito Jones for bantamweight; Smealinho Rama vs. Anthony Hamilton for heavyweight.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    EPISODE: 26 Cheick Kongo vs. Lavar Johnson; bantamweight tournament final; middleweight semifinals.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood



    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 4: Team Rousey vs. Team Tate: Use the Force

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Junior dos Santos defends his title for the first time against Frank Mir; Joe Lauzon and Jamie Varner; Donald Cerrone vs. Melvin Guillard, and Brian Stann vs. Alessio Sakara.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championship
    Greatest Submissions Some of the most spectacular submissions ever witnessed in the history of PRIDE.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Prelims
    Dustin Kimura vs. Mitch Gagnon; Stephen Thompson vs. Chris Clements; Wilson Reis vs. Ivan Menjivar; Myles Jury vs. Mike Ricci. From Toronto.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 18 Episode 4: Team Rousey vs. Team Tate: Use the Force

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Episode 12
    Nate Diaz vs. Josh Neer From the Omaha Civic Auditorium in Omaha, Neb.

    5:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter 18
    Team Rousey vs. Team Tate

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Alves vs. Kampmann
    Thiago Alves vs. Martin Kampmann; Mackens Semerzier vs. Daniel Pineda. From Sydney, Australia.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web