Neil Magny's Blogs

  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Post-Fight
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Post-Fight Show
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    7:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Post-Fight Show
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Post-Fight Show
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 190: Rousey vs. Correia - Prelims
    Leandro Issa vs. Iuri Alcantara; Nordine Taleb vs. Warlley Alves; Patrick Cummins vs. Rafael Feijao; Neil Magny vs. Demian Maia. From Rio de Janeiro, Brazil.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 143: Diaz vs. Condit - Nick Diaz takes on Carlos Condit for the Interim title.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 190: Rousey vs. Correia - Prelims
    Leandro Issa vs. Iuri Alcantara; Nordine Taleb vs. Warlley Alves; Patrick Cummins vs. Rafael Feijao; Neil Magny vs. Demian Maia. From Rio de Janeiro, Brazil.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Rafael dos Anjos

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    UFC Bantamweights

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight Special Edition
    Ronda Rousey

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    UFC Women's Bantamweights

    5:00 a.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 391 - Kenny Rice and Bas Rutten discuss UFC 190; Pat Miletich and Michael Schiavello break down Lion Fight 24; plus Thiago Silva, Glen Robinson, Jake Shields and Kamaru Usman.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 157: Rousey vs. Carmouche

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight Special Edition
    Ronda Rousey

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    UFC Women's Bantamweights

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 190: Rousey vs. Correia - Official weigh-ins for the competitors of UFC 190.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    UFC 190: Rousey vs. Correia - Coverage and analysis for UFC 190 featuring Ronda Rousey and Bethe Correia in Brazil.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC 190: Rousey vs. Correia - Prelims
    Leandro Issa vs. Iuri Alcantara; Nordine Taleb vs. Warlley Alves; Patrick Cummins vs. Rafael Feijao; Neil Magny vs. Demian Maia. From Rio de Janeiro, Brazil.

    9:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    EPISODE: 14 - From Winnavegas Casino in Sloan, Iowa.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 170: Rousey vs. McMann - In the main event, dominant bantamweight champion Ronda Rousey, an Olympic bronze medalist in judo, seeks to defend her title against Sara McMann, an Olympic silver medalist in wrestling. Plus, Daniel Cormier makes his light heavyweight debut.

    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dariush/Magny/Rousey/Rua

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Dillashaw vs. Barao 2 - Takanori Gomi vs. Joe Lauzon; Paul Felder vs. Edson Barboza; Jessica Eye vs. Miesha Tate; T.J. Dillashaw vs. Renan Barao. From Chicago.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dariush/Magny/Rousey/Rua

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Weigh-In
    UFC 190: Rousey vs. Correia - Official weigh-ins for the competitors of UFC 190.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight Special Edition Ronda Rousey

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    UFC Women's Bantamweights

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 168: Rousey vs. Tate - Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight Special Edition
    Ronda Rousey

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Lion Fight 23 - Liam Harrison fights Malaipet; Tiffany Van Soest meets Martyna Krol; plus Kevin Ross, Rungrat Sasiprapa and Tony Fausto; live Muay Thai from California.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight Special Edition
    Ronda Rousey

    12:30 a.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 391 - Kenny Rice and Bas Rutten discuss UFC 190; Pat Miletich and Michael Schiavello break down Lion Fight 24; plus Thiago Silva, Glen Robinson, Jake Shields and Kamaru Usman.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Total Dominance - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Dariush/Magny/Rousey/Rua

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey - Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 168: Rousey vs. Tate - Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: Uncompromising
    Ronda Rousey - After completing her Olympic judo career, Ronda Rousey chose to break down gender barrier to become the female face of the UFC, becoming the first and only woman bantamweight world champion with a still undefeated record.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 157: Rousey vs. Carmouche - The first women's fight in UFC history.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 170: Rousey vs. McMann - In the main event, dominant bantamweight champion Ronda Rousey, an Olympic bronze medalist in judo, seeks to defend her title against Sara McMann, an Olympic silver medalist in wrestling. Plus, Daniel Cormier makes his light heavyweight debut.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 168: Rousey vs. Tate - Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 157: Rousey vs. Carmouche

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey - Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents Breaking Ground: Ronda Rousey
    The rise of the first female champion in UFC history.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dariush/Magny/Rousey/Rua

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Women - When the UFC introduced the women's bantamweight division its new athletes brought an unprecedented level of charisma and skill to the sport.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 168: Rousey vs. Tate - Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Dillashaw vs. Barao 2 – Prelims - Bryan Caraway vs. Eddie Wineland; Ben Saunders vs. Kenny Robertson; Danny Castillo vs. Jim Miller; Tom Lawlor vs. Gian Villante. From Chicacog.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Dillashaw vs. Barao 2 - Takanori Gomi vs. Joe Lauzon; Paul Felder vs. Edson Barboza; Jessica Eye vs. Miesha Tate; T.J. Dillashaw vs. Renan Barao. From Chicago.

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Power Play - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Dariush/Magny/Rousey/Rua

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 190: Rousey vs. Correia

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Total Dominance - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Total Dominance - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Dariush/Magny/Rousey/Rua

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Total Dominance - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Samman/Cerrone/Johnson/Weidman

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 21 Episode 4: American Top Team vs. Blackzilians: Boiling Point

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 187: Johnson vs. Cormier - Preview show for UFC 187 featuring Anthony Johnson vs. Daniel Cormier and Chris Weidman vs. Vitor Belfort.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Middleweight Title Timeline - Three pivotal fights that changed the face of the middleweight division, featuring Rich Franklin vs. Evan Tanner, Anderson Silva vs. Rich Franklin and Chris Weidman vs. Anderson Silva.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2 UFC Fight Night
    Edgar vs. Faber - Levan Makashvili vs. Mark Eddiva; Yui Chul Nam vs. Phillipe Nover; Neil Magny vs. Hyun Gyu Lim; Luke Barnatt vs. Mark Munoz; Costas Philippou vs. Gegard Mousasi; Frankie Edgar vs. Urijah Faber. From Mall of Asia Arena in Manila, Philippines.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Chris Weidman vs. Mark Munoz - Chris Weidman vs. Mark Munoz; Ben Rothwell vs. Brendan Schaub; Cub Swanson vs. Ross Pearson.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Daniel Cormier - Interview with Daniel Cormier.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 Enhanced fight replay.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 21 Episode 2: American Top Team vs. Blackzilians: Battle Lines Drawn

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 21 Episode 3: American Top Team vs. Blackzilians: Settling the Score

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 21 Episode 4: American Top Team vs. Blackzilians: Boiling Point

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Samman/Cerrone/Johnson/Weidman

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 28, Part 2

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Daniel Cormier - Interview with Daniel Cormier.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 187: Johnson vs. Cormier - Preview show for UFC 187 featuring Anthony Johnson vs. Daniel Cormier and Chris Weidman vs. Vitor Belfort.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 28 From Feb. 28, 2015.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Weidman vs. Machida

    10:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Silva vs. Weidman I - Enhanced replay of Anderson Silva vs. Chris Weidman I.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 175: Weidman vs. Machida - Two title fights as middleweight champion Chris Weidman defends his crown against former light heavyweight champion Lyoto Machida. UFC women's bantamweight champ Ronda Rousey will defend her title against top contender Alexis Davis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 28, Part 2

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    Henderson vs. Thatch - Chris Kelades vs. Ray Borg; Kevin Lee vs. Michel Prazeres; Patrick Walsh vs. Daniel Kelly; Kiichi Kunimoto vs. Neil Magny; Cole Miller vs. Max Holloway; Brandon Thatch vs. Benson Henderson. From Broomfield, Colo.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Junior dos Santos vs. Frank Mir - Junior dos Santos defends his title for the first time against Frank Mir; Joe Lauzon and Jamie Varner; Donald Cerrone vs. Melvin Guillard, and Brian Stann vs. Alessio Sakara.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 156: Jose Aldo vs. Frankie Edgar - Featherweight title fight.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 162: Silva vs. Weidman - UFC 162 made history in July of 2013 when longtime champion and future Hall of Famer Anderson Silva first took on undefeated Chris Weidman.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Henderson vs. Thatch - Chris Kelades vs. Ray Borg; Kevin Lee vs. Michel Prazeres; Patrick Walsh vs. Daniel Kelly; Kiichi Kunimoto vs. Neil Magny; Cole Miller vs. Max Holloway; Brandon Thatch vs. Benson Henderson. From Broomfield, Colo.

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Headhunter - KOTC Championship mixed martial arts competition from The Northern Lights Casino in Walker, Minn. The main event features Sam Cleavland vs. Jeff Feiock.

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Duke City - KOTC Championship mixed martial arts competition from Albuquerque, N.M.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Headhunter - KOTC Championship mixed martial arts competition from The Northern Lights Casino in Walker, Minn. The main event features Sam Cleavland vs. Jeff Feiock.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Duke City - KOTC Championship mixed martial arts competition from Albuquerque, N.M.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Brown vs. Silva - Louis Smolka vs. Chris Cariaso; Ruan Potts vs. Soa Palelei; Tim Means vs. Neil Magny; Daron Cruickshank vs. Erik Koch; Lorenz Larkin vs. Costas Philippou; Erick Silva vs. Matt Brown. From Cincinnati.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    Benson Henderson vs. Brandon Thatch

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Title Fight Knockouts - Featuring Chuck Liddell, Jon Jones, Anderson Silva, Cain Velasquez and more.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Rare and Unusual Knockouts - Flying knees, spinning kicks and backfists are just a few of the methods used to end fights in this episode of UFC Ultimate Knockouts. Featuring Carlos Condit, Travis Browne, Dennis Siver, Renan Barao and more.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    Benson Henderson vs. Brandon Thatch

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 38 - UFC veteren Anthony Njokuani fights Thomas Gifford; Jason Sampson meets Joseph Sandoval; live from Allen, Texas.

    11:00 p.m. ET CBS Sports Network: GLORY 19: Virginia
    Glory Kickboxing is live from Fayetteville, N.C., as Tournament winner Errol Zimmerman gets his shot at Glory Gold as he faces the reigning Heavyweight Champ Rico Verhoeven.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 173: Barao vs. Dillashaw

    11:15 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA's Countdown to the British Invasion
    A look at U.K. fighters Paul Daley, Michael Page, Linton Vassell and Liam McGeary before they come to Connecticut's Mohegan Sun on Feb 27th.

    12:30 a.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 373 - UFC Fight Night: Henderson vs Thatch; guests Brandon Thatch, Rose Namajunas and Pat Barry; a recap of Legacy FC 38.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 177: Dillashaw vs. Soto - After pulling off the upset of the year to capture the bantamweight crown, T.J. Dillashaw makes his first title defense against Joe Soto, a fellow Californian who's already worn gold in two other MMA organizations.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Brown vs. Silva - Louis Smolka vs. Chris Cariaso; Ruan Potts vs. Soa Palelei; Tim Means vs. Neil Magny; Daron Cruickshank vs. Erik Koch; Lorenz Larkin vs. Costas Philippou; Erick Silva vs. Matt Brown. From Cincinnati.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Overeem vs. Lesnar - The best fights from the UFC archives, featuring Alistair Overeem vs Brock Lesnar, Roy Nelson vs Mirko Filipovic, Lavar Johnson vs Joey Beltran, Pat Barry vs Christian Morecraft, and Frank Mir vs Rodrigo Nogueira.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Thatch/Sterling/Zingano - Brandon Thatch has aided Aljamain Sterling and taps into his potential. Analyze the value of a world title shot and Cat Zingano unlocks her 'warrior code'.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni - We bring you exciting finishes from the top-tier fighters who first made their names on The Ultimate Fighter reality show, including Rashad Evans, Diego Sanchez, Roy Nelson, Nate Diaz, and T.J. Dillashaw.

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Rebellion - KOTC Championship mixed martial arts competition from Lake of the Torches, Lac Du Flambeau, Wis.

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Headhunter - KOTC Championship mixed martial arts competition from The Northern Lights Casino in Walker, Minn. The main event features Sam Cleavland vs. Jeff Feiock.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Rebellion - KOTC Championship mixed martial arts competition from Lake of the Torches, Lac Du Flambeau, Wis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Headhunter - KOTC Championship mixed martial arts competition from The Northern Lights Casino in Walker, Minn. The main event features Sam Cleavland vs. Jeff Feiock.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 5: Team Edgar vs. Team Penn: Too Salty Team Penn gets a lecture on overtraining.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Trilogy: Liddell vs. Couture Three classic fights between Chuck Liddell and Randy Couture.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Chuck Liddell/Randy Couture Chuck Liddell vs. Randy Couture; Mike Swick vs. Steve Vigneault.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Brown vs. Silva – Prelims Johnny Eduardo vs. Eddie Wineland, bantamweight bout; Zak Cummings vs. Yan Cabral, welterweight bout; Darrell Montague vs. Kyoji Horiguchi, flyweight bout; Rafael Natal vs. Ed Herman, middleweight bout. From Cincinnati.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    Fighters Cut - Anthony Pettis Pettis relives his first round finishes.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Chris Holdsworth and Matt Grice.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Chris Holdsworth and Matt Grice.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 162: Silva vs. Weidman UFC 162 made history in July of 2013 when longtime champion and future Hall of Famer Anderson Silva first took on undefeated Chris Weidman.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Antonio Orozco vs. Martin Honorio Orozco takes on Honorio in the main event. From Carson, Calif.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Chuck Liddell/Randy Couture Chuck Liddell vs. Randy Couture; Mike Swick vs. Steve Vigneault.

    11:00 p.m. ET SpikeTV: Rampage vs. King Mo: Winner Takes All
    Two of the top light heavyweights in the world over the past 10 years finally meet in the cage to settle a score that's been building for almost a decade.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Brown vs. Silva Louis Smolka vs. Chris Cariaso; Ruan Potts vs. Soa Palelei; Tim Means vs. Neil Magny; Daron Cruickshank vs. Erik Koch; Lorenz Larkin vs. Costas Philippou; Erick Silva vs. Matt Brown. From Cincinnati.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web