Ricardo Lamas's Blogs

  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 79: St.Pierre vs. Hughes - Georges St. Pierre vs Matt Hughes; Chuck Liddell vs Wanderlei Silva..

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    UFC Featherweights - Conor McGregor, Chad Mendes, Jose Aldo and Max Holloway.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 156: Jose Aldo vs. Frankie Edgar Featherweight title fight.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Mendes vs. Lamas - Diego Ferreira vs. Dustin Poirier Robbie Peralta vs. Clay Guida; Milana Dudieva vs. Julianna Pena; Mitch Clarke vs. Michael Chiesa; Al Iaquinta vs. Jorge Masvidal; Chad Mendes vs. Ricardo Lamas. From Fairfax, Va.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 22 Episode 3: Team McGregor vs. Team Faber: Recognize the Enemy - The tension rises as one coach tries to get under the other one's skin and dares him to man up and fight a teammate; two fighters step into the octagon on the second preliminary fight and a coach completely loses it as he watches the fight unfold.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 22 Episode 4: Team McGregor vs. Team Faber: A Faithless Foe - After a frustrating fight, a coach loses his cool on a fighter in front of the team; Urijah and Conor argue over coaching styles; a member of Team Faber skips practice and the third preliminary match eliminates another fighter from the competition.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 22 Episode 5: Team McGregor vs. Team Faber: Just Do Something - The pressure of the competition starts to weigh on one of the fighters as Urijah and Conor prepare for the fourth preliminary fight featuring two hungry young competitors. Both teams get a chance to relax during a night out with the coaches.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 92: Evans vs. Griffin - Forrest Griffin defends his Light Heavyweight title against Rashad Evans; Minotauro Nogueira fights Frank Mir for the Interim Heavyweight belt.

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Warriors Collide

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Europeans - Impressive fights featuring European athletes.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Gerald Washington (USA) vs. Amir Mansour (USA)

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 173: Barao vs. Dillashaw - Prelims
    Michael Chiesa vs. Francisco Trinaldo; Tony Ferguson vs. Katsunori Kikuno; Chris Holdsworth vs. Kyung Ho Kang; Al Iaquinta vs. Mitch Clarke. From MGM Grand in Las Vegas.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Vasquez vs. Lopez

    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Undeniable

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Mendes vs. Lamas - Diego Ferreira vs. Dustin Poirier; Robbie Peralta vs. Clay Guida; Milana Dudieva vs. Julianna Pena; Mitch Clarke vs. Michael Chiesa; Al Iaquinta vs. Jorge Masvidal; Chad Mendes vs. Ricardo Lamas. From Fairfax, Va.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 181: Hendricks vs. Lawler II - The title rematch between UFC welterweight champion Johny Hendricks and challenger Robbie Lawler.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 22 Episode 1: Team McGregor vs. Team Faber: Europe vs. United States - 32 fighters battle for 16 spots in a competition pitting Europe against the United States.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 22 Episode 2: Team McGregor vs. Team Faber: Crowded House - The fighters move into the TUF house; as training begins, Dana White brings an unexpected twist to the competition.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Europeans - Impressive fights featuring European athletes.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Mendes vs. Lamas - Diego Ferreira vs. Dustin Poirier; Robbie Peralta vs. Clay Guida; Milana Dudieva vs. Julianna Pena; Mitch Clarke vs. Michael Chiesa; Al Iaquinta vs. Jorge Masvidal; Chad Mendes vs. Ricardo Lamas. From Fairfax, Va.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 116: Brock Lesnar vs. Shane Carwin

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Europeans - Impressive fights featuring European athletes.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Johny Hendricks - Welterweight champion Johny Hendricks.

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Sanctioned - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 181: Hendricks vs. Lawler II - The title rematch between UFC welterweight champion Johny Hendricks and challenger Robbie Lawler.

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Undeniable

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Vasquez vs. Lopez

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Sanctioned - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Undeniable

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 - Enhanced fight replay.

    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Sanctioned - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Johnson vs. Dodson - The UFC's first-ever Flyweight champion, Demetrious Johnson, makes his first title defense against John Dodson, winner of The Ultimate Fighter at Bantamweight.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Johnson vs. Dodson - The UFC's first-ever Flyweight champion, Demetrious Johnson, makes his first title defense against John Dodson, winner of The Ultimate Fighter at Bantamweight.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Middleweights & Light Heavyweights - Kenda Perez hosts as the biggest names in MMA showcase their skills in the WEC Octagon. With Chael Sonnen, Mark Munoz, Brian Stann and more.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Heavyweight Champions

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Johnson vs. Moraga - The UFC's first-ever flyweight champion, Demetrious Johnson, readies for a hometown title defense, while super-tough John Moraga trains to pull off the upset of a lifetime.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 - Inside the training camps ahead of UFC 191.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov - Demetrious 'Mighty Mouse' Johnson defends his UFC title for the fourth time against Ali Bagautinov at UFC 174.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Dodson
    Demetrious Johnson takes on John Dodson for the flyweight title; Quinton Jackson vs. Glover Teixeira; Anthony Pettis vs. Donald Cerrone; Ricardo Lamas vs. Erik Koch. From Chicago.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 - Inside the training camps ahead of UFC 191.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Rodriguez, Arlovski, McGregor

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Machida vs. Rockhold

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Machida vs. Rockhold

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Rodriguez, Arlovski, McGregor

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:30 a.m. ET Fox sports 1: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 - Enhanced fight replay.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Johnson vs. Dodson - The UFC's first-ever Flyweight champion, Demetrious Johnson, makes his first title defense against John Dodson, winner of The Ultimate Fighter at Bantamweight.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Middleweights & Light Heavyweights - Kenda Perez hosts as the biggest names in MMA showcase their skills in the WEC Octagon. With Chael Sonnen, Mark Munoz, Brian Stann and more.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Heavyweight Champions

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Johnson vs. Moraga - The UFC's first-ever flyweight champion, Demetrious Johnson, readies for a hometown title defense, while super-tough John Moraga trains to pull off the upset of a lifetime.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 - Inside the training camps ahead of UFC 191.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov - Demetrious Johnson defends his UFC title for the fourth time against Ali Bagautinov at UFC 174.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Dodson
    Demetrious Johnson takes on John Dodson for the flyweight title; Quinton Jackson vs. Glover Teixeira; Anthony Pettis vs. Donald Cerrone; Ricardo Lamas vs. Erik Koch. From Chicago.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 191: Johnson vs. Dodson 2 - Inside the training camps ahead of UFC 191.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Rodriguez, Arlovski, McGregor

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Onslaught - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Sanctioned - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Machida vs. Rockhold

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Onslaught - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Machida vs. Rockhold

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Sanctioned - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Rodriguez, Arlovski, McGregor

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Holloway vs. Oliveira - Valerie Letourneau vs. Maryna Moroz; Tony Sims vs. Olivier Aubin-Mercier; Francisco Trinaldo vs. Chad Laprise; Josh Burkman vs. Patrick Cote; Erick Silva vs. Neil Magny; Charles Oliveira vs. Max Holloway. From Saskatoon, Sask.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    UFC Fight Night Nashville - All-new sights and sounds from UFC Fight Night: Teixeira vs. Saint Preux; the Octagon's best weigh-in on the value of momentum versus learning from a loss; elite light heavyweight contender Anthony Johnson's Warrior Code.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Answers

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Two titles are on the line at UFC 169. In the main event, now-undisputed bantamweight king Renan Barao faces the former WEC champion Urijah Faber. In the co-main event, featherweight Jose Aldo gets his toughest test in the form of Ricardo Lamas.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Holloway vs. Oliveira - Valerie Letourneau vs. Maryna Moroz; Tony Sims vs. Olivier Aubin-Mercier; Francisco Trinaldo vs. Chad Laprise; Josh Burkman vs. Patrick Cote; Erick Silva vs. Neil Magny; Charles Oliveira vs. Max Holloway. From Saskatoon, Sask.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 52: Couture vs. Liddell - Revisit the star-studded UFC 52 event, topped by the second legendary title fight between future Hall of Famers Randy Couture and Chuck Liddell.

    9:00 p.m. ET Spike TV: Bellator MMA Live
    Bellator 141 - Melvin Guillard vs. Brandon Girtz; from Temecula, Calif.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 44 - Valdir Araujo faces Alex Morono; Bilal Williams, Justin Reiswerg, Charlie Ontiveros and Sage Northcutt also appear; live from Houston.

    11:15 p.m. ET Spike TV: Bellator MMA's Top 20 Knockouts
    The most devastating and exciting finishes to have ever occurred inside the Bellator cage.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Answers

    12:30 a.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 395 - Bas Rutten and Kenny Rice discuss UFC 191; Pat Miletich and Michael Schiavello break down Legacy 44; plus Scott Coker and Dan Henderson.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Onslaught - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    UFC Fight Night Nashville

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Demetrious Johnson

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 141 Lesnar vs. Overeem - Relive UFC 141, Bock Lesnar versus Alistair Overeem.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Two titles are on the line at UFC 169. In the main event, now-undisputed bantamweight king Renan Barao faces the former WEC champion Urijah Faber. In the co-main event, featherweight Jose Aldo gets his toughest test in the form of Ricardo Lamas.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Answers

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Answers

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Johnson vs. Dodson

    Read more
  • UFC Full Fight: Chad Mendes Blasts Ricardo Lamas By: Sherdog.com Staff



    Chad Mendes didn’t know it at the time, but his first-round technical knockout triumph over Ricardo Lamas in April was the victory that would ultimately earn him a short-notice interim featherweight title shot at UFC 189. “Money” staggered Lamas with a counter right and then swarmed for the finish, eventually getting it 2:45 into the opening stanza. He will face Conor McGregor at the MGM Grand Garden Arena in Las Vegas this Saturday.

    Follow the jump for reader comments

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 21 Episode 10: American Top Team vs. Blackzilians: Do or Die

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Overeem vs. Lesnar - The best fights from the UFC archives, featuring Alistair Overeem vs Brock Lesnar, Roy Nelson vs Mirko Filipovic, Lavar Johnson vs Joey Beltran, Pat Barry vs Christian Morecraft, and Frank Mir vs Rodrigo Nogueira.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 181: Hendricks vs. Lawler II - Prelims
    Urijah Faber vs. Francisco Rivera; Eddie Gordon vs. Josh Samman; Corey Anderson vs. Justin Jones; Raquel Pennington vs. Ashlee Evans-Smith. From Las Vegas.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Dos Anjos vs. Diaz - Lightweights contenders Rafael dos Anjos and Nate Diaz battle.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 132: Cruz vs. Faber - UFC bantamweight champion Dominick Cruz puts his belt on the line against the last man to defeat him, Urijah Faber.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 21 Episode 9: American Top Team vs. Blackzilians: No Guts, No Glory - The pressure is on both teams to choose their fighters wisely for their first 100-point fight. Both teams dig deep in their rosters for fighters they feel can rise to the occasion.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 167: Robbie Lawler vs. Rory MacDonald

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Debuts - The UFC's best fighters made unforgettable marks as soon as they got to the organization. See the Octagon debuts of Anderson Silva, Cain Velasquez, Alexander Gustafsson, Conor McGregor and more.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 79: St. Pierre vs. Hughes - Georges St. Pierre vs Matt Hughes; Chuck Liddell vs Wanderlei Silva..

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Knockouts of 2014 - The best finishes of 2014; featuring Mark Hunt, Donald Cerrone, Alistair Overeem, Dan Henderson and more.

    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Best of the Lighter Weightclasses - Fight finishes from the flyweight, bantamweight, featherweight and lightweight divisions, including the best from superstars such as Ronda Rousey, Conor McGregor, Jose Aldo, Donald Cerrone and more.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    In the Moment: The Rise of Jon Jones

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Light Heavyweight Title Timeline - See the recent fights that crowned new 205-pound champions in one of the most talented divisions in the UFC. With Jon Jones, Mauricio Rua, Lyoto Machida and Rashad Evans.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The Ultimate Fighter Champions

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Best of the Lighter Weightclasses - Fight finishes from the flyweight, bantamweight, featherweight and lightweight divisions, including the best from superstars such as Ronda Rousey, Conor McGregor, Jose Also, Donald Cerrone and more.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Mendes vs. Lamas - Diego Ferreira vs. Dustin Poirier; Robbie Peralta vs. Clay Guida; Milana Dudieva vs. Julianna Pena; Mitch Clarke vs. Michael Chiesa; Al Iaquinta vs. Jorge Masvidal; Chad Mendes vs. Ricardo Lamas. From Fairfax, Va.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    Cain Velasquez: Heart of a Warrior - Cain Velasquez's account of his rise and reign atop the UFC. From making history as the first ever Mexican-American UFC heavyweight champion, to his epic trilogy against Junior dos Santos, and the remarkable family bonds that forged him.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 121: Brock Lesnar vs. Cain Velasquez

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>