Rory MacDonald's Blogs

  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    The Best of Anthony Pettis - The best fights of Anthony Pettis' career, from the famous 'Showtime' kick to winning the UFC lightweight title.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    Anthony Pettis Showtime

    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Melendez vs. Sanchez - Diego Sanchez vs. Gilbert Melendez is an enhanced replay, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Silva vs. Weidman I - Enhanced replay of Anderson Silva vs. Chris Weidman I.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Melendez vs. Sanchez – Diego Sanchez vs. Gilbert Melendez is an enhanced replay, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    Anthony Pettis Showtime - Anthony Pettis prepares for his championship bout.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The Best of Anthony Pettis - The best fights of Anthony Pettis' career, from the famous 'Showtime' kick to winning the UFC lightweight title.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Maia vs. LaFlare - Andre Fili vs. Godofredo Pepey; Alex Oliveira vs. Gilbert Burns; Shayna Baszler vs. Amanda Nunes; Tony Martin vs. Leonardo Santos; Josh Koscheck vs. Erick Silva; Demian Maia vs. Ryan LaFlare. From Rio de Janeiro.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The Best of Anthony Pettis - The best fights of Anthony Pettis' career, from the famous 'Showtime' kick to winning the UFC lightweight title.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    T.J. Dillashaw: Fearless - The emergence of T.J. Dillashaw as a top-ranked fighter.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov - Demetrious Johnson defends his UFC title for the fourth time against Ali Bagautinov at UFC 174.

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 27 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Woodley/ Hendricks/ Condit/ MacDonald - Tyron Woodley's tough path to becoming a UFC star; Johny Hendricks learns about his Native American heritage; Carlos Condit tours one of MMA's greatest fight towns; Rory MacDonald reveals the warrior code he lives by.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 137: Penn vs. Diaz – B.J. Penn welcomed Strikeforce Champion Nick Diaz back into the octagon. Go to training camps and the fight.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Lawler vs. Brown - Robbie Lawler and Matt Brown battle it out with a title shot on the line.

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Fighting Spirit - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Hendricks vs. Lawler An enhanced replay of the one of the most memorable fights in UFC history, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound. Watch it again, like you've never seen it before.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 181: Hendricks vs. Lawler II - The title rematch between UFC welterweight champion Johny Hendricks and challenger Robbie Lawler.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 27 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    10:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    St. Pierre vs. Hendricks Reliving the epic UFC 167 title fight between UFC welterweight champion Georges St. Pierre and challenger Johny Hendricks.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov – Demetrious Johnson defends his UFC title for the fourth time against Ali Bagautinov at UFC 174.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Fighting Spirit - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    Read more
  • UFC 189 ‘Lawler vs. MacDonald 2’ Poster Revealed By: C.J. Tuttle

    (+ Enlarge) | Photo: UFC

    Click to enlarge poster.
    The event poster for the co-main event of UFC 189 has just hit the internet and features UFC welterweight champion Robbie Lawler along with challenger Rory MacDonald.

    If you missed the poster for Conor McGregor versus Jose Aldo, check it out here.

    The event takes place July 11 at the MGM Grand Garden Arena in Las Vegas.





    Read more
  • J.T. Torres on Rory MacDonald, Metamoris 5 By: Mike Fridley

    J.T. Torres discusses his Metamoris 5 opponent.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Finishes - Knockouts, submissions and memorable finishes in the WEC.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    T.J. Dillashaw: Fearless - The emergence of T.J. Dillashaw as a top-ranked fighter.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Benson Henderson vs. Clay Guida from UFC on FOX; Frankie Edgar vs. Gray Maynard from UFC 136.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Demetrious Johnson takes on John Moraga.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Welterweight champion Johny Hendricks.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded UFC 155: Junior dos Santos vs. Cain Velasquez 2 Junior dos Santos defends his title.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Diaz vs. Penn- Nate Diaz vs. Takanori Gomi; Nick Diaz vs. Josh Neer; Nick Diaz vs. B.J. Penn.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Fights

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike- Tensions escalate after a third straight loss.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter Team Pettis vs. Team Melendez

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Point of Impact - From the San Manuel Indian Bingo Casino in Highland, Calif.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Point of Impact - From the San Manuel Indian Bingo Casino in Highland, Calif.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Damage Report - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Lake of the Torches Resort Casino, Lac Du Flambeau, WI.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Machida vs. Couture - The best fights from the UFC archives, featuring Lyoto Machida vs. Randy Couture, Vitor Belfort vs. Yoshihiro Akiyama, Nam Phan v.s Leonard Garcia, and Donald Cerrone vs. Dennis Siver.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 4: Team Melendez vs. Team Pettis: Make A Big Strike - Tensions escalate after a third straight loss.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Hendricks on the Brink - Johny Hendricks becomes a UFC champion.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    5:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 145: Jon Jones vs. Rashad Evans From Atlanta.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Evans vs. Ortiz - Rory MacDonald vs. Mike Pyle; Carlos Condit vs. Dong Hyun Kim; Brendan Schaub vs Mirko Cro Cop; Rashad Evans vs Tito Ortiz.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    4:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter
    Team Pettis vs. Team Melendez

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Jacare vs. Mousasi; Assuncao; Saffiedine - Inside coverage from the UFC.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 145: Jon Jones vs. Rashad Evans From Atlanta.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Jacare vs. Mousasi; Assuncao; Saffiedine - Inside coverage from the UFC.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    8:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus Sugar Ray Leonard
    Sugar Ray Leonard discusses his career and legendary fights.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 358 - Kenny Rice and Bas Rutten break down the UFC double header; Pat Miletich and Michael Schiavello are live in Alberta for MFC 41.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    Bellator MMA Live 1105 - Daniel Straus vs. Justin Wilcox in a Featherweight match; Rob Emerson vs. Rafael Silva in a Bantamweight match. From Temecula, California.

    10:00 p.m. ET AXS TV Fights
    Maximum Fighting Championship 41:All In - Marcus Edwards faces Shane Campbell in a fight with lightweight title implications; Andrew McInnes meets Ryan Healy; live from Edmonton, Alberta, Ca.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>