Urijah Faber's Blogs

  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis - Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 132: Dominick Cruz vs. Urijah Faber.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis -Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Submissions Top submissions examined.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Luis Ortiz vs. Lateef Kayode - From the Joint at Hard Rock Hotel & Casino in Las Vegas.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie Nonstop action by lightweight fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut - Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Renan Barao faces Urijah Faber.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 9: Become That Hero Both teams head to a desert shooting range for an explosive coaches challenge; Andy Ogle takes on Mike Rio in the last preliminary fight; Dana announces the first two quarterfinal match-ups.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed - Jones vs. Machida
    The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Cung Le, Myles Jury

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central


    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions


    12:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Mike Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 6: Dog With no Bark Tempers flare between Mike Rio and Justin Lawrence during sparring; the teams enjoy a relaxing Easter Sunday; Chris Tickle faces tough guy Joe Proctor in the fifth preliminary fight.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 7: Weather the Storm Cruz gives Chris Tickle an earful following his loss; the coaches get into a heated exchange; Andy Ogle has an emotional breakdown during practice; Vinc Pichel and John Cofer face off in the sixth preliminary fight.

    9:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Lion Fight 17 - Malaipet Sasiprapa fights Justin Greskiewicz; Cosmo Alexandre meets Jo Nattawut; live from the Foxwoods Resort Casino in Connecticut.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:30 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 349 UFC recap; Ron Kruck discusses Lion Fight 17.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Lawler vs. Brown
    Bobby Green vs. Josh Thomson; Dennis Bermudez vs. Clay Guida; Antonio Rogerio Nogueira vs. Anthony Johnson; Robbie Lawler vs. Matt Brown. From San Jose, Calif.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Lawler vs. Brown
    Bobby Green vs. Josh Thomson; Dennis Bermudez vs. Clay Guida; Antonio Rogerio Nogueira vs. Anthony Johnson; Robbie Lawler vs. Matt Brown. From San Jose, Calif.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    International Fight Week T.J. Dillashaw unlocks on the Warrior Code that made him a UFC Champion.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    International Fight Week T.J. Dillashaw unlocks on the Warrior Code that made him a UFC Champion.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling - Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Michael Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 6: Dog With no Bark - Tempers flare between Mike Rio and Justin Lawrence during sparring; the teams enjoy a relaxing Easter Sunday; Chris Tickle faces tough guy Joe Proctor in the fifth preliminary fight.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 7: Weather the Storm - Cruz gives Chris Tickle an earful following his loss; the coaches get into a heated exchange; Andy Ogle has an emotional breakdown during practice; Vinc Pichel and John Cofer face off in the sixth preliminary fight.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Gilbert Melendez and Diego Sanchez stage epic slugfest.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Europe Rising

    11:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC's Road to the Octagon
    Robbie Lawler vs. Matt Brown

    12:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 143: Nick Diaz takes on Carlos Condit for the Interim title.

    5:00 p.m. ET Sportsnet West: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Farer.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War - Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School - Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure - An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Cerrone vs. Miller – Prelims Jerrod Sanders vs. Yosdenis Cedeno; Aljamain Sterling vs. Hugo Viana; Leslie Smith vs. Jessamyn Duke; Pat Healy vs. Gleison Tibau. From Atlantic City, N.J.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night- UFC: Cerrone vs. Miller
    Alex White vs. Lucas Martins; Alptekin Ozkilic John Lineker; Joe Proctor vs. Justin Salas; Leonardo Mafra vs. Rick Story; Evan Dunham vs. Edson Barboza; Jim Miller vs. Donald Cerrone. From Atlantic City, N.J.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator
    Quinton Jackson vs.Muhammed Lawal

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 347 Rice and Rutten discuss UFC Fight Night 48; Schiavello and Miletich preview Legacy FC 33 from Allen, Texas.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 33 Veteran Leonard Garcia fights undefeated Damon Jackson for the featherweight title; live from Dallas.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Mercito Gesta vs. Luis Arceo, lightweight bout. Also: Jonathan Chicas vs. Emanuel Robles; Taishan Dong vs. Ronny Hale. From San Francisco.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    4:00 a.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 346 Coverage on UFC 175, the TUF 19 Finale, WSOF 11 and Lion Fight 16.

    5:00 a.m. ET AXS TV: The Voice Versus
    Dan Gables discusses his 1972 gold medal and coaching the Iowa Hawkeyes through nine consecutive championships.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    12:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Canelo Alvarez vs. Austin Trout From April 20, 2013 in San Antonio.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    1:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    2:00 p.m. ET CBs Sports Network: Boxing 2012
    Erislandy Lara vs. Ronald Hearns From April 20, 2012 in Biloxi, Miss.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Michael Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    3:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Erislandy Lara vs. Alfredo Angulo Interim WBA World light middleweight title. From June 8, 2013 in Carson, Calif.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    4:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Abner Mares vs. Daniel Ponce de Leon From May 4, 2013.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: Boxing
    Iron Mike Productions: Argenis Mendez vs. Rances Barthelemy Mendez takes on Barthelemy in a rematch for the IBF junior lightweight title. From Miami.

    5:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Danny Garcia vs. Mauricio Herrera Garcia takes on Herrera for the WBC/WBA junior welterweight title. From March 15, 2014 in Bayamon, Puerto Rico.

    6:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Francisco Vargas vs. Brandon Bennett Vacant NABF super featherweight and vacant WBO Inter-Continental super featherweight titles. From Aug. 9, 2013 in Indio, Calif.

    7:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 166: Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3 The last fight in the Dos Santos/Velasquez trilogy.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: Fox Sports 1 on 1
    Retired boxer Floyd Mayweather, Jr.

    11:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Iron Mike Productions: Argenis Mendez vs. Rances Barthelemy Mendez takes on Barthelemy in a rematch for the IBF junior lightweight title. From Miami.

    4:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2012
    Erislandy Lara vs. Ronald Hearns From April 20, 2012 in Biloxi, Miss.

    5:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 175: Weidman vs. Machida: Prelims
    Urijah Faber vs. Alex Caceres; Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara; Bruno Santos vs. Chris Camozzi; George Roop vs. Rob Font. From Las Vegas.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 168: Heated rivals Ronda Rousey and Miesha Tate rematch in one of the most exciting fights in the women's bantamweight division.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    6:00 p.m. ET CBS Sports Network: Canelo Alvarez vs. Erislandy Lara Weigh-In


    6:30 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    7:30 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Saul 'Canelo' Alvarez vs. Alfredo Angulo From March 8, 2014 in Las Vegas.

    8:30 p.m. ET CBS Sports Network: All Access
    Canelo vs. Lara, Episode 2 Saul 'Canelo' Alvarez and Erislandy Lara prepare to fight in Las Vegas on July 12, 2014.

    9:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2013
    Abner Mares vs. Daniel Ponce de Leon From May 4, 2013.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: Boxing Iron Mike Productions
    Mendez vs. Barthelemy II From Miami.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 346 Coverage on UFC 175, the TUF 19 Finale, WSOF 11 and Lion Fight 16.

    10:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus Dan Gable
    Dan Gables discusses his 1972 gold medal and coaching the Iowa Hawkeyes through nine consecutive championships.

    10:00 p.m. ET CBs Sports Network: Boxing 2013
    Erislandy Lara vs. Alfredo Angulo Interim WBA World light middleweight title. From June 8, 2013 in Carson, Calif.

    11:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing 2014
    Danny Garcia vs. Mauricio Herrera Garcia takes on Herrera for the WBC/WBA junior welterweight title. From March 15, 2014 in Bayamon, Puerto Rico.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: Countdown to Canelo-Lara
    Saul Alvarez and Erislandy Lara prepare for their fight.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web