ACA YE 13
ACA Young Eagles

Oct 13, 2020 Russia Fight Club Akhmat, Tolstoy-Yurt, Chechen Republic, Russia

Fight card

Main event

Versus

Roman Avdal

win 15 - 9 - 0 (Win - Loss - Draw)

Zaur Kasumov

loss 10 - 3 - 0 (Win - Loss - Draw)
Match Fighters Method Round Time
21 Movsar Baymaskhanov vs Olzhas 'Olzhik' Eskaraev Decision (Unanimous)
Aleksander Popov
3 5:00
20 Osimkhon Rakhmonov vs Batukhan Baysuev Decision (Split)
Giorgi Begadze
3 5:00
19 Anatoliy Boyko vs Zelimkhan Betergaraev TKO (Corner Stoppage)
Gerikhan Shibilov
2 5:00
18 Magomed Sulumov vs Omurbek Toktoali Uulu Decision (Unanimous)
Aleksander Popov
3 5:00
17 Magomedmurad Khasaev vs Isa Kilaev

loss
TKO (Punches)
Giorgi Begadze
3 1:25
16 Rakhim Midaev vs Zarlyk Zalkarbek KO (Knees)
Gerikhan Shibilov
1 0:58
15 Azamat Dzhikaev vs Supyan Babugov TKO (Punches)
Aleksander Popov
2 3:45
14 Zelimkhan Amirov vs Ammar Husein Anvar Submission (Anaconda Choke)
Giorgi Begadze
1 1:23
13 Yusup-Khadzhi Zubariev vs Leonid Balayan Decision (Unanimous)
Gerikhan Shibilov
3 5:00
12 Said-Magomed Gimbatov vs Khasan Mamatsuev Decision (Unanimous)
Aleksander Popov
3 5:00
11 Khasan Bisultanov vs Askhab Ismailov TKO (High Kick and Punches)
Giorgi Begadze
1 0:16
10 Aslan Tovsultanov vs Pavel Pastushkov TKO (Punches)
Gerikhan Shibilov
1 4:43
9 Robert Brtsiev vs Nazhmuddin Islamov TKO (Punches)
Aleksander Popov
3 1:26
8 Georgiy Tsugkiev vs Viskhan Kadirov TKO (Punches)
Giorgi Begadze
2 0:42
7 Tamerlan Chagaev vs Timur Aliev TKO (Punches)
Gerikhan Shibilov
2 3:20
6 Salavdi Dzhamaldaev vs Alim Karov

loss
Submission (Calf Slicer)
Aleksander Popov
1 0:45
5 Aslan Kokov vs Tamirlan Ashakhanov Decision (Unanimous)
Giorgi Begadze
3 5:00
4 Akhmed Khamzaev vs Keram Kozbaev TKO (Punches)
Gerikhan Shibilov
1 1:36
3 Akhmadkhan Elmurzaev vs Asvad Akhmadov Decision (Unanimous)
Giorgi Begadze
3 5:00
2 Arbi Akhmadov vs Anzor Omarov TKO (Punches)
Aleksander Popov
3 2:35
1 Artur Shogenov vs Magomed Gadzhimuradov Decision (Unanimous)
Giorgi Begadze
3 5:00