Anderson Silva's Blogs

  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 156: Jose Aldo vs. Frankie Edgar

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Glover Teixeira, Jon Jones and Bobby Green.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Enhanced replay of Anderson Silva vs. Chris Weidman I.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    One Punch Knockouts Devasting knockouts.

    4:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 172: Jon Jones vs. Glover Teixeira

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Prefight Show
    UFC 172: Jon Jones vs. Glover Teixeira

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Countdown
    UFC 172 Countdown

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Glover Teixeira, Jon Jones and Bobby Green.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    Vagner Rocha vs. Joe Ellenberger, lightweight bout; Bethe Correia vs. Jessamyn Duke, women's bantamweight bout; Isaac Vallie-Flagg vs. Takanori Gomi, lightweight bout; Timothy Elliott vs. Joseph Benavidez, flyweight bout. From Baltimore.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC 172: Jones vs. Teixeira - Prelims
    Vagner Rocha vs. Joe Ellenberger, lightweight bout; Bethe Correia vs. Jessamyn Duke, women's bantamweight bout; Isaac Vallie-Flagg vs. Takanori Gomi, lightweight bout; Timothy Elliott vs. Joseph Benavidez, flyweight bout. From Baltimore.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 16: Finale: Bisping vs. Kennedy Akira Corassani vs. Dustin Poirier; Olivier Aubin-Mercier vs. Chad Laprise; Elias Theodorou vs. Sheldon Westcott; Kyle Noke vs. Patrick Cote; Tim Kennedy vs. Michael Bisping. From Pepsi Coliseum in Quebec City.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 135: Jon Jones vs. Quinton Jackson and Matt Hughes vs. Josh Koscheck.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championships
    UFC to Pride Fighters that successfully transition from UFC to Pride.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 1: Team Edgar vs. Team Penn: The Hurting Game Light heavyweights battle for a spot in the competition.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 16: Finale: Bisping vs. Kennedy Akira Corassani vs. Dustin Poirier; Olivier Aubin-Mercier vs. Chad Laprise; Elias Theodorou vs. Sheldon Westcott; Kyle Noke vs. Patrick Cote; Tim Kennedy vs. Michael Bisping. From Pepsi Coliseum in Quebec City.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC's Road to the Octagon
    Fabricio Werdum vs. Travis Browne Behind-the-scenes with MMA fighters.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 1: Team Edgar vs. Team Penn: The Hurting Game Light heavyweights battle for a spot in the competition.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Mauricio Rua vs. Jon Jones Featuring Mauricio Rua vs. Jon Jones; Anderson Silva vs. Vitor Belfort; Donald Cerrone vs. Paul Kelly.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 16: Finale: Bisping vs. Kennedy Akira Corassani vs. Dustin Poirier; Olivier Aubin-Mercier vs. Chad Laprise; Elias Theodorou vs. Sheldon Westcott; Kyle Noke vs. Patrick Cote; Tim Kennedy vs. Michael Bisping. From Pepsi Coliseum in Quebec City.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of PRIDE Fighting Championships
    UFC to Pride Fighters that successfully transition from UFC to Pride.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Moraga
    Jessica Andrade vs. Liz Carmouche; Bobby Voelker vs. Robbie Lawler; Jake Ellenberger vs. Rory MacDonald; John Moraga vs. Demetrious Johnson. From Seattle.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 147: Anderson Silva vs. Rich Franklin II Highlights of UFC 147 in Brazil.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Fabricio Werdum vs. Travis Browne Behind-the-scenes with MMA fighters.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Evans vs. Davis
    Rashad Evans vs. Phil Davis; Chael Sonnen vs. Michael Bisping; Demian Maia vs. Chris Weidman. From Chicago.

    1:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    2:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    3:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    4:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Michael Bisping vs. Tim Kennedy Middleweight weigh-in from Quebec City.

    5:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Fabricio Werdum vs. Travis Browne Behind-the-scenes with MMA fighters.

    6:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    8:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson Enhanced replay of a memorable title fight.

    9:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    9:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    EPISODE: 13 Urijah Faber squares off with Hiroyuki Abe in a battle that ends with a vicious KO plus much more.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Rumble, Part 2 Aaron Perls vs. Dorian Dixon. From Feb. 8, 2014 in Albuquerque, N.M.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Michael Bisping vs. Tim Kennedy Middleweight weigh-in from Quebec City.

    10:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    12:00 a.m. ET MAvTV: King of the Cage


    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Fight for the Troops on FOX Sports 1
    Michael Chiesa vs. Colton Smith; Rustam Khabilov vs. Jorge Masvidal; Yoel Romero vs. Ronny Markes; Alexis Davis vs. Liz Carmouche; Rafael Natal vs. Tim Kennedy. From Fort Campbell, Ky.

    12:00 a.m. ET Sportsnet ONE: TUF Nations Canada vs. Australia

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 147: Anderson Silva vs. Rich Franklin II Highlights of UFC 147 in Brazil.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 162: UFC 162 made history in July of 2013 when longtime champion and future Hall of Famer Anderson Silva first took on undefeated Chris Weidman.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    Bellator MMA Live 1007

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 336 Michael Schiavello and Pat Miletich preview RFA 14; Ron Kruck interviews Jon Jones.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Resurrection Fighting Alliance 14 Matt Manzanares fights Junior Maranhao; Mark Dickman meets Raoni Barcelos; Live from Cheyenne, Wyo.

    10:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    11:15 p.m. ET SpikeTV: Countdown to Glory 15: Istanbul
    Taking a look at each fighter as they prepare for the one-night single elimination tournament on April 12th from Istanbul, Turkey.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC UnleashedBad Blood
    Bitter rivalries and grudge matches.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 162: UFC 162 made history in July of 2013 when longtime champion and future Hall of Famer Anderson Silva first took on undefeated Chris Weidman.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Moraga
    Jessica Andrade vs. Liz Carmouche; Bobby Voelker vs. Robbie Lawler; Jake Ellenberger vs. Rory MacDonald; John Moraga vs. Demetrious Johnson. From Seattle.

    12:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    5:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations: Canada vs. Australia
    Season 1 Episode 13: The Final Countdown The pressure is on Aussie striker Vik Grujic; Canadian middleweight Sheldon Westcott is looking for a Canadian sweep.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 162: UFC 162 made history in July of 2013 when longtime champion and future Hall of Famer Anderson Silva first took on undefeated Chris Weidman.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Season 1 Episode 7: Canada vs. Australia: Young Blood

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 153: Anderson Silva vs. Stephan Bonnar

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Season 1 Episode 7: Canada vs. Australia: Young Blood

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Ricardo Lamas on the Brink

    12:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:00 p.m. ET SpikeTV: Rampage4Real
    Season 2 Episode 1: Opening Round Rampage returns from his Bellator debut to find his life has been turned upside down; see how Rampage gets his life back on track; a surprise guest that helps him prepare for the upcoming Bellator tournament.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 79: Georges St. Pierre vs Matt Hughes; Chuck Liddell vs Wanderlei Silva..

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Best of Gustafsson Alexander Gustafsson provides a tour of his Stockholm family home; the Mauler goes On the Brink as he takes on UFC light heavyweight champion Jon Jones at UFC 165.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Anderson Silva defends his middleweight title against his biggest rival, Chael Sonnen; Cung Le vs. Rich Franklin, Glover Teixeira vs. Fabio Maldonado, and Mike Swick vs. DaMarques Johnson.

    12:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Wild Thing With a 10-0 record, Tyler Manawaroa has become the house pest and gets under the skin of his next opponent.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    4:00 p.m. ET Sportsnet West: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    5:00 p.m. ET Sportsnet Pacific: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Lyoto Machida vs Quinton Jackson; Joe Stevenson vs. Mac Danzig; Takanori Gomi vs. Clay Guida.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Best of Gustafsson Alexander Gustafsson provides a tour of his Stockholm family home; the Mauler goes On the Brink as he takes on UFC light heavyweight champion Jon Jones at UFC 165.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Lyoto Machida vs. Quinton Jackson; Joe Stevenson vs. Mac Danzig; Takanori Gomi vs. Clay Guida.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: Make Some Noise Tyler's dramatic win has Team Australia celebrating; Australian welterweight Richie Walsh prepares to fight young Canadian Matthew Desroches.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 169: Barao vs. Faber - Prelims
    Kevin Lee vs. Al Iaquinta; Tom Watson vs. Nick Catone; Danny Martinez vs. Chris Cariaso; Alan Patrick vs. John Makdessi. From Newark, N.J.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 1: Fighting for a Generation: 20 Years of the UFC


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate 100 Knockouts
    Part 2: Knockouts 70-41

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate 100 Knockouts
    Part 3: Knockouts 40-11

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate 100 Knockouts
    Part 4: Top 10 Greatest Knockouts

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Anderson Silva vs. Chris Weidman I

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 159: Jon Jones vs. Chael Sonnen

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    12:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 159: Jon Jones vs. Chael Sonnen

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Rich Franklin vs. Wanderlei Silva

    5:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Anderson Silva vs. Chris Weidman I

    9:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 132: Dominic Cruz vs. Urijah Faber

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter Nations
    Canada vs. Australia: The Bible Thumper

    Read more
  • Cheap Seats Blog: Dana White Says Floyd Mayweather Jr. Would Get Destroyed in the UFC

    UFC President Dana White talks about Anderson Silva possibly boxing against Roy Jones Jr., boxing vs. MMA and Floyd Mayweather Jr. entering the Octagon.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web