Dominick Cruz's Blogs

  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    UFC 165 Title Fights

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    WEC's Final Event - Take a look back at WEC 53 for two memorable lightweight fights: Benson Henderson vs. Anthony Pettis and Donald Cerrone vs. Chris Horodecki.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Training Day
    Team Alpha Male - Behind the scenes of Team Alpha Male, the premiere lightweight MMA team of founder Urijah Faber and bantamweight champion T.J. Dillashaw.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC 1 on 1
    Dominick Cruz takes us on his emotional journey back to the octagon after three devastating injuries.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 92: Evans vs. Griffin - Forrest Griffin defends his Light Heavyweight title against Rashad Evans; Minotauro Nogueira fights Frank Mir for the Interim Heavyweight belt.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    UFC 165 Title Fights

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Training Day
    Team Alpha Male - Behind the scenes of Team Alpha Male, the premiere lightweight MMA team of founder Urijah Faber and bantamweight champion T.J. Dillashaw.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 173: Renan Barao vs. T.J. Dillashaw

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 173: Renan Barao vs. T.J. Dillashaw

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    Dos Santos vs. Miocic – Prelims Bryan Barberena vs. Joe Ellenberger; Derek Brunson vs. Ed Herman; Drew Dober vs. Jamie Varner; Ben Saunders vs. Joe Riggs; Willie Gates vs. John Moraga; Joanna Jedrzejczyk vs. Claudia Gadelha. From Phoenix.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Dominick Cruz takes us on his emotional journey back to the octagon after three devastating injuries.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    A mixed martial art event.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    A Champion Will Be Crowned: Esparza vs. Namajunas - The Ultimate Fighter Finale main event in Las Vegas. The UFC's first strawweight champion will be crowned, plus featherweight contenders Jeremy Stephens and Charles Oliveira will square off.

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    Dos Santos vs. Miocic - Junior dos Santos vs. Stipe Miocic; Rafael dos Anjos vs. Nate Diaz; Alistair Overeem vs. Stefan Struve; Matt Mitrione vs. Gabriel Gonzaga. From Phoenix.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Training Day
    Team Alpha Male - Behind the scenes of Team Alpha Male, the premiere lightweight MMA team of founder Urijah Faber and bantamweight champion T.J. Dillashaw.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Sergio Pettis On the Brink

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Upsets - Three of the most unexpected, most shocking upsets in MMA championship history. With Georges St-Pierre, Matt Hughes, BJ Penn, T.J. Dillashaw and more.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Team AKA - Fights from some of the biggest stars who train at San Jose's American Kickboxing Academy. Featuring Cain Velasquez, Daniel Cormier, Josh Thomson and Luke Rockhold.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter
    Ultimate Fighter 20 Finale Prelims

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    Dos Santos vs. Miocic - Junior dos Santos vs. Stipe Miocic; Rafael dos Anjos vs. Nate Diaz; Alistair Overeem vs. Stefan Struve; Matt Mitrione vs. Gabriel Gonzaga. From Phoenix.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    A Champion Will Be Crowned: Esparza vs. Namajunas - The Ultimate Fighter Finale main event in Las Vegas. The UFC's first strawweight champion will be crowned, plus featherweight contenders Jeremy Stephens and Charles Oliveira will square off.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Dominick Cruz takes us on his emotional journey back to the octagon after three devastating injuries.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 12: Team Melendez vs. Team Pettis: It's About to Get Real - Jessica Penne looks to put personal feelings aside as she takes on top seed and close friend Carla Esparza. Then, 14 seed Randa Markos tries for her third straight upset victory, as she faces 7 seed Rose Namajunas of Team Melendez.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC's Road to the Octagon
    Junior dos Santos vs. Stipe Miocic The training regimens of six of the UFC's most dedicated and diverse athletes.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 12: Team Melendez vs. Team Pettis: It's About to Get Real

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Dominick Cruz takes us on his emotional journey back to the octagon after three devastating injuries. Jessica Penne looks to put personal feelings aside as she takes on top seed and close friend Carla Esparza. Then, 14 seed Randa Markos tries for her third straight upset victory, as she faces 7 seed Rose Namajunas of Team Melendez.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC 1 on 1
    Dominick Cruz takes us on his emotional journey back to the octagon after three devastating injuries.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 12: Team Melendez vs. Team Pettis: It's About to Get Real - Jessica Penne looks to put personal feelings aside as she takes on top seed and close friend Carla Esparza. Then, 14 seed Randa Markos tries for her third straight upset victory, as she faces 7 seed Rose Namajunas of Team Melendez.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Fight of the Night Winners

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    WEC's Final Event - Take a look back at WEC 53 for two memorable lightweight fights: Benson Henderson vs. Anthony Pettis and Donald Cerrone vs. Chris Horodecki.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Junior dos Santos vs. Stipe Miocic The training regimens of six of the UFC's most dedicated and diverse athletes.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Junior dos Santos vs. Frank Mir - Junior dos Santos defends his title for the first time against Frank Mir; Joe Lauzon and Jamie Varner; Donald Cerrone vs. Melvin Guillard, and Brian Stann vs. Alessio Sakara.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 141 Lesnar vs. Overeem - Relive UFC 141, Brock Lesnar versus Alistair Overeem.

    6:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    The best collection of knockouts ever caught on camera from the biggest stars in MMA today.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Demetrious Johnson vs. Joseph Benavidez 1 - Enhanced fight replay.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Magnum Force: Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Junior dos Santos vs. Stipe Miocic - The training regimens of six of the UFC's most dedicated and diverse athletes.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Dominick Cruz takes us on his emotional journey back to the octagon after three devastating injuries.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    UFC 180; Cormier; Jones - Review of the historic UFC 180; Daniel Cormier discusses his grudge match with Jon Jones; in 'The Takedown' Jon Jones gives his credentials as the greatest of all-time.

    9:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    The best collection of knockouts ever caught on camera from the biggest stars in MMA today.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Magnum Force: Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Magnum Force: Part 1 - From Black Bear Casino Resort in Carlton, Minn.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 166: Cain Velasquez vs. Junior dos Santos 3 - The last fight in the Dos Santos/Velasquez trilogy.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Mauricio Rua vs. Brandon Vera - Rua vs. Vera; Nogueira vs. Herman; Palhares vs. Belcher.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 3: Team Melendez vs. Team Pettis: Don't Fight Fate - Jessica Penne and Lisa Ellis vie for a quarterfinal spot.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Prelims
    Dominick Cruz vs. Takeya Mizugaki; Jorge Masvidal vs. James Krause; Patrick Cote vs. Stephen Thompson; John Howard vs. Brian Ebersole. From Las Vegas.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Team Alpha Male - Great fights from Team Alpha Male.

    7:00 p.m. ET Mav TV: King of the Cage
    Damage Report - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Lake of the Torches Resort Casino, Lac Du Flambeau, WI.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    10:00 p.m. ET Mav TV: King of the Cage
    Damage Report - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Lake of the Torches Resort Casino, Lac Du Flambeau, WI.

    12:00 a.m. ET Mav TV: King of the Cage
    Battle Tested - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Northern Lights Casino Resort, Walker, Minn.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis - Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 132: Dominick Cruz vs. Urijah Faber.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis -Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Submissions Top submissions examined.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Luis Ortiz vs. Lateef Kayode - From the Joint at Hard Rock Hotel & Casino in Las Vegas.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Mike Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 6: Dog With no Bark Tempers flare between Mike Rio and Justin Lawrence during sparring; the teams enjoy a relaxing Easter Sunday; Chris Tickle faces tough guy Joe Proctor in the fifth preliminary fight.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 7: Weather the Storm Cruz gives Chris Tickle an earful following his loss; the coaches get into a heated exchange; Andy Ogle has an emotional breakdown during practice; Vinc Pichel and John Cofer face off in the sixth preliminary fight.

    9:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Lion Fight 17 - Malaipet Sasiprapa fights Justin Greskiewicz; Cosmo Alexandre meets Jo Nattawut; live from the Foxwoods Resort Casino in Connecticut.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:30 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 349 UFC recap; Ron Kruck discusses Lion Fight 17.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Lawler vs. Brown
    Bobby Green vs. Josh Thomson; Dennis Bermudez vs. Clay Guida; Antonio Rogerio Nogueira vs. Anthony Johnson; Robbie Lawler vs. Matt Brown. From San Jose, Calif.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Lawler vs. Brown
    Bobby Green vs. Josh Thomson; Dennis Bermudez vs. Clay Guida; Antonio Rogerio Nogueira vs. Anthony Johnson; Robbie Lawler vs. Matt Brown. From San Jose, Calif.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    International Fight Week T.J. Dillashaw unlocks on the Warrior Code that made him a UFC Champion.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    International Fight Week T.J. Dillashaw unlocks on the Warrior Code that made him a UFC Champion.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling - Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Michael Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 6: Dog With no Bark - Tempers flare between Mike Rio and Justin Lawrence during sparring; the teams enjoy a relaxing Easter Sunday; Chris Tickle faces tough guy Joe Proctor in the fifth preliminary fight.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 7: Weather the Storm - Cruz gives Chris Tickle an earful following his loss; the coaches get into a heated exchange; Andy Ogle has an emotional breakdown during practice; Vinc Pichel and John Cofer face off in the sixth preliminary fight.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Cerrone vs. Miller – Prelims Jerrod Sanders vs. Yosdenis Cedeno; Aljamain Sterling vs. Hugo Viana; Leslie Smith vs. Jessamyn Duke; Pat Healy vs. Gleison Tibau. From Atlantic City, N.J.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night- UFC: Cerrone vs. Miller
    Alex White vs. Lucas Martins; Alptekin Ozkilic John Lineker; Joe Proctor vs. Justin Salas; Leonardo Mafra vs. Rick Story; Evan Dunham vs. Edson Barboza; Jim Miller vs. Donald Cerrone. From Atlantic City, N.J.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator
    Quinton Jackson vs.Muhammed Lawal

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 347 Rice and Rutten discuss UFC Fight Night 48; Schiavello and Miletich preview Legacy FC 33 from Allen, Texas.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 33 Veteran Leonard Garcia fights undefeated Damon Jackson for the featherweight title; live from Dallas.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Mercito Gesta vs. Luis Arceo, lightweight bout. Also: Jonathan Chicas vs. Emanuel Robles; Taishan Dong vs. Ronny Hale. From San Francisco.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web