Josh Koscheck's Blogs

  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET CBS Sports Network: Boxing
    Stevenson vs Fonfara

    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Upsets - Three of the most unexpected, most shocking upsets in MMA championship history. With Georges St. Pierre, Matt Hughes, B.J. Penn, T.J. Dillashaw and more.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Submissions - With Urijah Faber, Jens Pulver, Brad Pickett and more; hosted by Kendra Perez.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Frankie Edgar vs. Benson Henderson - Lightweight title fight between Frankie Edgar and Benson Henderson at UFC 144; featherweight face-off between Dustin Poirier and Max Holloway at UFC 143; UFC 142's battle between Vitor Belfort and Anthony Johnson.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Lawler vs. Brown - Robbie Lawler and Matt Brown battle it out with a title shot on the line.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 164: Henderson vs. Pettis - World lightweight champion Benson Henderson defends his title against the last man to defeat him, Anthony Pettis.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Submissions - With Urijah Faber, Jens Pulver, Brad Pickett and more; hosted by Kendra Perez.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Aldo vs. Mendes - The best fights from the UFC archives, featuring Jose Aldo vs Chad Mendes, Matt Hughes vs Josh Koscheck, Nam Phan vs Jim Hettes, and Urijah Faber vs Brian Bowles.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Hendricks vs. Lawler - An enhanced replay of the one of the most memorable fights in UFC history, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound. Watch it again, like you've never seen it before.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Best Knockouts of 2014 - The best finishes of 2014; featuring Mark Hunt, Donald Cerrone, Alistair Overeem, Dan Henderson and more.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Submissions - With Urijah Faber, Jens Pulver, Brad Pickett and more; hosted by Kendra Perez.

    9:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing
    Bika vs Periban

    10:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing
    Bika vs Dirrel I

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live: Julian Ramirez vs. Raul Hidalgo From Los Angeles, Calif.

    11:00 p.m. ET CBS Sports Network: Boxing
    Bika vs Dirrel II

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed Light Heavyweight Title Timeline - See the recent fights that crowned new 205-pound champions in one of the most talented divisions in the UFC. With Jon Jones, Mauricio Shogun Rua, Lyoto Machida and Rashad Evans.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider Best of Light Heavyweights - Daniel Cormier's exclusive account of his UFC 182 fight week showdown against Jon Jones, knockout artist Anthony Johnson's powerful signature moves, and Alexander Gustafsson reveals his warrior code.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC: In the Moment The Rise of Jon Jones - An all-access look at the rise of Jon Jones, as he trains, fights, travels, and works.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event UFC 181: Hendricks vs. Lawler II - The title rematch between UFC welterweight champion Johny Hendricks and challenger Robbie Lawler.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed Light Heavyweight Title Timeline - See the recent fights that crowned new 205-pound champions in one of the most talented divisions in the UFC. With Jon Jones, Mauricio Rua, Lyoto Machida and Rashad Evans.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night UFC: Maia vs. LaFlare - Andre Fili vs. Godofredo Pepey; Alex Oliveira vs. Gilbert Burns; Shayna Baszler vs. Amanda Nunes; Tony Martin vs. Leonardo Santos; Josh Koscheck vs. Erick Silva; Demian Maia vs. Ryan LaFlare. From Rio de Janeiro.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: In the Moment The Rise of Jon Jones - An all-access look at the rise of Jon Jones, as he trains, fights, travels, and works.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event UFC 172: Jones vs. Teixeira - UFC light heavyweight champion Jon Jones aims to defend his title for a record-breaking seventh time against Brazilian heavy-hitter Glover Teixeira. Go inside the training camps of both men, then re-visit the Octagon's Baltimore debut.

    6:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback Velasquez vs. Dos Santos III - A new look at the final chapter of this trilogy. Cain Velasquez and Junior dos Santos clash for the UFC Heavyweight belt at UFC 166.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts Heavyweights - The greatest finishers from the heavyweight division including Cain Velasquez, Minotauro Nogueira, Junior dos Santos, Andrei Arlovski and more.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event UFC 160: Velasquez vs. Bigfoot 2; Dos Santos vs. Hunt - Heavyweight champion Cain Velasquez prepares to defend his belt against Antonio Silva while former champion Junior dos Santos looks to make a case for another title shot against fellow heavy hitter Mark Hunt.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents Cain Velasquez: Heart of a Warrior - Cain Velasquez's account of his rise and reign atop the UFC. From making history as the first ever Mexican-American UFC heavyweight champion, to his epic trilogy against Junior dos Santos, and the remarkable family bonds that forged him.

    9:00 p.m. ET Spike TV: Bellator MMA Live Bellator 135

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event UFC 121: Brock Lesnar vs. Cain Velasquez

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights Lion Fight 21 - Kevin Ross fights Tetsuya Yamato; Chajmaa Bellekhal meets Tiffany Van Soest; live from Temecula, Calif.

    10:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event UFC 116: Brock Lesnar vs. Shane Carwin

    11:15 p.m. ET Spike TV: Top 10 Knockouts: Glory Kickboxing Counting down the ten most exciting knockouts that have taken place in the Glory ring with a preview of Glory Kickboxing 20: Dubai; hosted by television personality Bill Goldberg.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback Velasquez vs. Dos Santos III - A new look at the final chapter of this trilogy. Cain Velasquez and Junior dos Santos clash for the UFC Heavyweight belt at UFC 166.

    12:30 a.m. ET AXS TV: Inside MMA EPISODE: 379 - Bas Rutten and Kenny Rice break down WSOF 19; Pat Miletich and Michael Schiavello discuss Lion Fight 21.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Maia vs. LaFlare - Andre Fili vs. Godofredo Pepey; Alex Oliveira vs. Gilbert Burns; Shayna Baszler vs. Amanda Nunes; Tony Martin vs. Leonardo Santos; Josh Koscheck vs. Erick Silva; Demian Maia vs. Ryan LaFlare. From Rio de Janeiro.

    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Fighting Spirit - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Pena vs. Rakoczy

    6:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 137: Penn vs. Diaz – B.J. Penn welcomed Strikeforce Champion Nick Diaz back into the octagon. Go to training camps and the fight.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Woodley/ Hendricks/ Condit/ MacDonald - Tyron Woodley's tough path to becoming a UFC star; Johny Hendricks learns about his Native American heritage; Carlos Condit tours one of MMA's greatest fight towns; Rory MacDonald reveals the warrior code he lives by.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Hendricks vs. Lawler - An enhanced replay of the one of the most memorable fights in UFC history, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound. Watch it again, like you've never seen it before.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents Anthony Pettis Showtime
    Anthony Pettis prepares for his championship bout.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 181: Hendricks vs. Lawler II - The title rematch between UFC welterweight champion Johny Hendricks and challenger Robbie Lawler.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The Best of Anthony Pettis - The best fights of Anthony Pettis' career, from the famous 'Showtime' kick to winning the UFC lightweight title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov - Demetrious Johnson defends his UFC title for the fourth time against Ali Bagautinov at UFC 174.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Maia vs. LaFlare - Andre Fili vs. Godofredo Pepey; Alex Oliveira vs. Gilbert Burns; Shayna Baszler vs. Amanda Nunes; Tony Martin vs. Leonardo Santos; Josh Koscheck vs. Erick Silva; Demian Maia vs. Ryan LaFlare. From Rio de Janeiro.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Woodley/ Hendricks/ Condit/ MacDonald - Tyron Woodley's tough path to becoming a UFC star; Johny Hendricks learns about his Native American heritage; Carlos Condit tours one of MMA's greatest fight towns; Rory MacDonald reveals the warrior code he lives by.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Middleweight Title Timeline - Three pivotal fights that changed the face of the middleweight division, featuring Rich Franklin vs. Evan Tanner, Anderson Silva vs. Rich Franklin and Chris Weidman vs. Anderson Silva.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    The All American Chris Weidman - Chris Weidman's rise from obscurity.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Silva vs. Weidman I - Enhanced replay of Silva vs. Weidman I.

    10:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 126: Silva vs. Belfort - It's a story of friends turned foes as Anderson Silva defends his middleweight title against former teammate Vitor Belfort; examining the bad blood between the two, then their championship showdown from UFC 126.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Lawler vs. Brown - Robbie Lawler and Matt Brown battle it out with a title shot on the line.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    The Best of Anthony Pettis - The best fights of Anthony Pettis' career, from the famous 'Showtime' kick to winning the UFC lightweight title.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    Anthony Pettis Showtime

    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Melendez vs. Sanchez - Diego Sanchez vs. Gilbert Melendez is an enhanced replay, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Silva vs. Weidman I - Enhanced replay of Anderson Silva vs. Chris Weidman I.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Melendez vs. Sanchez – Diego Sanchez vs. Gilbert Melendez is an enhanced replay, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    Anthony Pettis Showtime - Anthony Pettis prepares for his championship bout.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The Best of Anthony Pettis - The best fights of Anthony Pettis' career, from the famous 'Showtime' kick to winning the UFC lightweight title.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Maia vs. LaFlare - Andre Fili vs. Godofredo Pepey; Alex Oliveira vs. Gilbert Burns; Shayna Baszler vs. Amanda Nunes; Tony Martin vs. Leonardo Santos; Josh Koscheck vs. Erick Silva; Demian Maia vs. Ryan LaFlare. From Rio de Janeiro.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    The Best of Anthony Pettis - The best fights of Anthony Pettis' career, from the famous 'Showtime' kick to winning the UFC lightweight title.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    T.J. Dillashaw: Fearless - The emergence of T.J. Dillashaw as a top-ranked fighter.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov - Demetrious Johnson defends his UFC title for the fourth time against Ali Bagautinov at UFC 174.

    6:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 27 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Woodley/ Hendricks/ Condit/ MacDonald - Tyron Woodley's tough path to becoming a UFC star; Johny Hendricks learns about his Native American heritage; Carlos Condit tours one of MMA's greatest fight towns; Rory MacDonald reveals the warrior code he lives by.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 137: Penn vs. Diaz – B.J. Penn welcomed Strikeforce Champion Nick Diaz back into the octagon. Go to training camps and the fight.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    Lawler vs. Brown - Robbie Lawler and Matt Brown battle it out with a title shot on the line.

    8:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Fighting Spirit - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Hendricks vs. Lawler An enhanced replay of the one of the most memorable fights in UFC history, featuring never-before-seen footage from state-of-the-art cameras, and exclusive new sound. Watch it again, like you've never seen it before.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Main Event
    UFC 181: Hendricks vs. Lawler II - The title rematch between UFC welterweight champion Johny Hendricks and challenger Robbie Lawler.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 27 - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    10:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    St. Pierre vs. Hendricks Reliving the epic UFC 167 title fight between UFC welterweight champion Georges St. Pierre and challenger Johny Hendricks.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 174: Johnson vs. Bagautinov – Demetrious Johnson defends his UFC title for the fourth time against Ali Bagautinov at UFC 174.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Fighting Spirit - KOTC Championship mixed martial arts competition.

    Read more
  • Video: Watch Erick Silva Submit Josh Koscheck With A Guillotine at UFC Fight Night in Rio By: C.J. Tuttle

    Josh Koscheck suffered his second loss in a month on Saturday at UFC Fight Night “Maia vs. LaFlare,” getting finished by Erick Silva via guillotine choke in the first-round of their co-main event bout.



    Reader comments are active below.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    4:00 a.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 378 - Bas Rutten and Kenny Rice break down UFC FN: Maia vs LaFlare; Pat Miletich and Michael Schiavello discuss Legacy FC 40.

    5:00 a.m. ET AXS TV: The Voice Versus
    Jason Miller - Michael 'The Voice' Schiavello takes on Jason Miller.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Rising
    Conor McGregor - Irishman, Conor McGregor. While his attitude makes the world take notice, explore how he backs it up, breaking down his best performances in The Film Room and his overwhelming athleticism in The Lab.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    Johnson vs. Moraga - The UFC's first-ever flyweight champion, Demetrious Johnson, readies for a hometown title defense, while super-tough John Moraga trains to pull off the upset of a lifetime.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 132: Cruz vs. Faber - UFC bantamweight champion Dominick Cruz puts his belt on the line against the last man to defeat him, Urijah Faber.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 156: Aldo vs. Edgar - Featherweight title fight.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents
    T.J. Dillashaw: Fearless - The emergence of T.J. Dillashaw as a top-ranked fighter.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Cub Swanson; Ricardo Lamas; Conor McGregor; Jose Aldo

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Prefight Show
    UFC Fight Night: Maia vs. LaFlare

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Maia vs. LaFlare – Prelims Cain Carrizosa vs. Leonardo Mafra; Drew Dober vs. Leandro Silva; Katsunori Kikuno vs. Kevin Souza; Akbarh Arreola vs. Francisco Trinaldo. From Rio de Janeiro.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Maia vs. LaFlare - Andre Fili vs. Godofredo Pepey; Alex Oliveira vs. Gilbert Burns; Shayna Baszler vs. Amanda Nunes; Tony Martin vs. Leonardo Santos; Josh Koscheck vs. Erick Silva; Demian Maia vs. Ryan LaFlare. From Rio de Janeiro.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    4:00 a.m. ET Fight Network: Championship Fighting Alliance
    Professional mixed martial arts from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and more.

    5:00 a.m. ET Fight Network: DEEP: Jewels 6
    November 3, 2014. Features Seo Hee Ham vs. Saori Ishioka and Emi Fujino vs. Ayaka Miura in all-women's MMA action from Tokyo, Japan.

    5:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    UFC 182

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 157: Ronda Rousey vs. Liz Carmouche The first women's fight in UFC history.

    8:00 a.m. ET Fight Network: Enfusion Season 3
    Fighters from 18 different countries compete in the 85kg MAX category in Ohrid, Macedonia as they live and train together in their quest for a kickboxing title.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Alexander Gustafsson vs. Anthony Johnson

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Donald Cerrone - A video diary covering a week in the life of a unique and exciting UFC fighter.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Donald Cerrone - From the bottom to the top. Donald Cerrone takes us on his journey to becoming one of the top lightweights in the UFC today.

    11:00 a.m. ET Fight Network: Championship Fighting Alliance
    Professional mixed martial arts from Florida featuring the likes of Josh Sampo, Mike Kyle, John Howard, Sean McCorkle, Luis Palomino and more.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC's Road to the Octagon
    Alexander Gustafsson vs.Anthony Johnson

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Weigh-In
    UFC: Gustafsson vs. Johnson From Stockholm, Sweden.

    3:00 p.m. ET Fight Network: M-1 Challenge
    Professional MMA from Europe featuring top rising prospects and international stars.

    5:00 p.m. ET Fight Network: Toe 2 Toe with Josh Koscheck
    Sitdown interview with UFC welterweight star Josh Koscheck.

    5:30 p.m. ET Fight Network: Hip Show: Arena Combat
    Tag-team mixed martial arts inside a 12m by 12m arena with three-level obstacle structures.

    6:00 p.m. ET Fox sports 2: KSW 25: Khalidov vs. Sakurai
    December 7, 2013. Features Mamed Khalidov vs. Ryuta Sakurai and Aslambek Saidov vs. Daniel Acacio from Wroclaw, Poland.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson Enhanced replay of a memorable title fight.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Alexander Gustafsson vs.Anthony Johnson From Stockholm, Sweden.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC's Road to the Octagon
    Alexander Gustafsson vs. Anthony Johnson

    10:00 p.m. ET Fight Network: KSW 29: Khalidov vs. Cooper
    December 6, 2014. Features Mamed Khalidov vs. Brett Cooper and Mariusz Pudzianowski vs. Pawel Nastula from Krakow, Poland.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Alexander Gustafsson vs. Anthony Johnson From Stockholm, Sweden.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Aldo vs. Mendes - The best fights from the UFC archives, featuring Jose Aldo vs Chad Mendes, Matt Hughes vs Josh Koscheck, Nam Phan vs Jim Hettes, and Urijah Faber vs Brian Bowles.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Viewer's Discretion II - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Menominee Casino Resort in Keshena, Wis.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360:UFC Ultimate Submissions

    10:00 p.m. ET MAvTV: King of the Cage
    Viewer's Discretion II - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Menominee Casino Resort in Keshena, Wis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the CageViewer's
    Discretion - KOTC Championship mixed martial arts competition from Keshena, Wis.

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Lewis; Ultimate Fighter 20; Lauzon Breakdown; Zingano - Derrick Lewis' improbable turnaround; Ultimate Fighter tryouts; Joe Lauzon's submission skills; Cat Zingano's fighting spirit.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    5:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Gilbert Melendez and Diego Sanchez stage epic slugfest.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jacare vs. Mousasi - From Foxwoods Casino in Ledyard, Connecticut.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Aldo vs. Mendes - The best fights from the UFC archives, featuring Jose Aldo vs Chad Mendes, Matt Hughes vs Josh Koscheck, Nam Phan vs Jim Hettes, and Urijah Faber vs Brian Bowles.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Lewis; Ultimate Fighter 20; Lauzon Breakdown; Zingano - Derrick Lewis' improbable turnaround; Ultimate Fighter tryouts; Joe Lauzon's submission skills; Cat Zingano's fighting spirit.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    KOTC MMA University, Part 2 KOTC Championship mixed martial arts competition from Club Nokia in Los Angeles. Diaz vs. Cephas. From March 30, 2014.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 5: Team Edgar vs. Team Penn: Too Salty Team Penn gets a lecture on overtraining.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 173: Renan Barao vs. T.J. Dillashaw

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Miller vs. Diaz
    Jim Miller vs. Nate Diaz; Pat Barry vs. Lavar Johnson; Josh Koscheck vs. Johny Hendricks. From New Jersey.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 5: Team Edgar vs. Team Penn: Too Salty Team Penn gets a lecture on overtraining.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Rich Franklin and Wanderlei Silva rematch.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 153: Anderson Silva takes on Stephan Bonnar.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 173: Renan Barao vs. T.J. Dillashaw

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Miller vs. Diaz
    Jim Miller vs. Nate Diaz; Pat Barry vs. Lavar Johnson; Josh Koscheck vs. Johnny Hendricks. From New Jersey.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Glover Teixeira's account of his title shot against Jon Jones; Team Alpha Male's latest hopeful; bantamweight T.J. Dillashaw; Mark Munoz provides insight into his warrior code.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Daniel Cormier

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC 173 Countdown


    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 5: Team Edgar vs. Team Penn: Too Salty Team Penn gets a lecture on overtraining.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 6: Team Edgar vs. Team Penn: Fight to Live Controversial decision causes explosive reaction.

    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web