Rory MacDonald's Blogs

  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    5:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 145: Jon Jones vs. Rashad Evans From Atlanta.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Evans vs. Ortiz - Rory MacDonald vs. Mike Pyle; Carlos Condit vs. Dong Hyun Kim; Brendan Schaub vs Mirko Cro Cop; Rashad Evans vs Tito Ortiz.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    4:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    4:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: The Ultimate Fighter
    Team Pettis vs. Team Melendez

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Preliminary Fights
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine – Prelims From Halifax.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC on Sportsnet
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine. From Halifax.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Jacare vs. Mousasi; Assuncao; Saffiedine - Inside coverage from the UFC.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 145: Jon Jones vs. Rashad Evans From Atlanta.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Jacare vs. Mousasi; Assuncao; Saffiedine - Inside coverage from the UFC.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC: Rory MacDonald vs. Tarec Saffiedine UFC weigh-in from Halifax, Canada.

    8:00 p.m. ET AXS TV: The Voice Versus Sugar Ray Leonard
    Sugar Ray Leonard discusses his career and legendary fights.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 358 - Kenny Rice and Bas Rutten break down the UFC double header; Pat Miletich and Michael Schiavello are live in Alberta for MFC 41.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    Bellator MMA Live 1105 - Daniel Straus vs. Justin Wilcox in a Featherweight match; Rob Emerson vs. Rafael Silva in a Bantamweight match. From Temecula, California.

    10:00 p.m. ET AXS TV Fights
    Maximum Fighting Championship 41:All In - Marcus Edwards faces Shane Campbell in a fight with lightweight title implications; Andrew McInnes meets Ryan Healy; live from Edmonton, Alberta, Ca.

    Read more
  • This Week’s MMA Birthdays: Rory MacDonald Turns 25 By: Brian Knapp

    Many view Rory MacDonald as a future UFC champion. | Photo: Dave Mandel/Sherdog.com



    Ultimate Fighting Championship welterweight contender Rory MacDonald will celebrate his 25th birthday on July 22.

    A former King of the Cage champion, MacDonald has compiled an 8-2 record since arriving in the UFC in January 2010, losing only to Robbie Lawler and Carlos Condit. The Tristar Gym representative last fought at UFC 174 in June, when he dominated Tyron Woodley in a unanimous decision at Rogers Arena in Vancouver, British Columbia, Canada. Wins over “The Ultimate Fighter” Season 5 winner Nate Diaz, former two-division UFC champion B.J. Penn, Reign MMA’s Jake Ellenberger and 2007 Abu Dhabi Combat Club Submission Wrestling World Championships gold medalist Demian Maia anchor MacDonald’s resume.

    MacDonald holds the rank of black belt in Brazilian jiu-jitsu under David Lea. He has secured 12 of his 17 career victories by knockout, technical knockout or submission.

    Those in MMA celebrating a birthday during the week covering July 20-July 26:

    JULY 20

    Aaron Simpson (40)
    Pat Healy (31)
    Ryan Healy (31)

    JULY 21

    Vaughn Anderson (36)
    Chris Leben (34)
    Yushin Okami (33)

    JULY 22

    Carlos Barreto (46)
    Mark Hominick (32)
    Nate Jolly (32)
    Rory MacDonald (25)

    JULY 23

    Georgy Kasinov (43)
    Akira Kikuchi (36)
    Sergio Moraes (32)
    LeVon Maynard (31)
    Guram Gugenishvili (28)
    Marcus Vanttinen (27)

    JULY 24

    Jason DeLucia (45)
    Takahiro Kajita (38)
    Mike Lullo (35)
    Tim Carpenter (34)
    Josh Sampo (30)
    Bubba Bush (29)
    Julian Lane (27)
    Fabricio de Assis Costa da Silva (24)

    JULY 25

    Tiequan Zhang (36)
    Tom Niinimaki (32)
    Eric Wisely (30)

    JULY 26

    Yukio Sakaguchi (41)

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    5:00 a.m. Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Nate Diaz fights Jim Miller; Rory MacDonald vs. Che Mills; Cub Swanson vs. Charles Oliveira; Stefan Struve vs. Dave Herman.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Finishes Knockouts, submissions and memorable finishes in the WEC.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    EPISODE: 243 Albuquerque hosts UFC; highlights of UFC 100; EA Sports UFC.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Presents
    Mana: B.J. Penn's fascinating journey.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 163: Jose Aldo vs. Chan Sung Jung From Rio de Janeiro, Brazil.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    6:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Featuring Cain Velasquez vs. Ben Rothwell, Sam Stout vs. Jeremy Stephens, and Kendall Grove vs. Jake Rosholt.

    7:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Knockouts


    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Host Karyn Bryant sits down with UFC star Frankie Edgar to discuss his career.

    8:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Featuring Cain Velasquez vs. Ben Rothwell, Sam Stout vs. Jeremy Stephens, and Kendall Grove vs. Jake Rosholt.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 140: Light Heavyweight champion Jon Jones faces former champ Lyoto Machida; the Nogueira brothers, Frank Mir and Tito Ortiz.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    4:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage


    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Nate Diaz fights Jim Miller; Rory MacDonald vs. Che Mills; Cub Swanson vs. Charles Oliveira; Stefan Struve vs. Dave Herman.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 163: Jose Aldo vs. Chan Sung Jung From Rio de Janeiro, Brazil.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Nate Diaz fights Jim Miller; Rory MacDonald vs. Che Mills; Cub Swanson vs. Charles Oliveira; Stefan Struve vs. Dave Herman.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Shogun vs. Vera
    Mauricio Rua vs. Brandon Vera; Lyoto Machida vs. Ryan Bader; Joe Lauzon vs. Jamie Varner; DaMarques Johnson vs. Mike Swick. From Los Angeles. (Card subject to change)

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Finishes Knockouts, submissions and memorable finishes in the WEC.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 11: Team Edgar vs. Team Penn: The Zombie Semifinal slugfest.

    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Finishes Knockouts, submissions and memorable finishes in the WEC.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Shogun vs. Vera
    Mauricio Rua vs. Brandon Vera; Lyoto Machida vs. Ryan Bader; Joe Lauzon vs. Jamie Varner; DaMarques Johnson vs. Mike Swick. From Los Angeles. (Card subject to change)

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Nate Diaz vs. Jim Miller Nate Diaz fights Jim Miller; Rory MacDonald vs. Che Mills; Cub Swanson vs. Charles Oliveira; Stefan Struve vs. Dave Herman.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 10: Team Edgar vs. Team Penn: One Fight Away Middleweight semifinal matchup.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC: Maynard vs. Guida
    Gray Maynard vs. Clay Guida; Spencer Fisher vs. Sam Stout; Brian Ebersole vs. T.J. Waldburger. From Atlantic City, N.J.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Nate Diaz vs. Jim Miller Nate Diaz fights Jim Miller; Rory MacDonald vs. Che Mills; Cub Swanson vs. Charles Oliveira; Stefan Struve vs. Dave Herman.

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    9:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    The best collection of knockouts ever caught on camera from the biggest stars in MMA today.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Presents Mana: B.J. Penn
    BJ Penn's fascinating journey.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage


    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Cain Velasquez vs. Ben Rothwell Featuring Cain Velasquez vs. Ben Rothwell, Sam Stout vs. Jeremy Stephens, and Kendall Grove vs. Jake Rosholt.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 8: Team Edgar vs. Team Penn: Someone's Getting Bullied Fighters seek a spot in the semis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage Quarantine
    From the Kewadin Casino Resort in Sault Ste Marie, Mich. Main Event - Jay Ellis vs. Mitch Fryia. From May 10, 2014.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    Read more
  • Video: UFC 174 ‘Fight Motion’ By: Sherdog.com Staff


    Bouts from UFC 174 -- including Demetrious Johnson’s flyweight title defense and Rory MacDonald’s win over Tyron Woodley -- are featured in the UFC’s latest slow-motion video.

    Read more
  • The Forum Threads: UFC 174 By: Jeff Sherwood

    Does Rory MacDonald deserve a title shot? | Photo: D. Mandel/Sherdog.com



    Rory MacDonald was on point.

    The Tristar Gym representative overwhelmed and ultimately walked through Tyron Woodley, notching a unanimous decision in the UFC 174 co-main event on Saturday at Rogers Arena in Vancouver, British Columbia, Canada. MacDonald bottled up the two-time NCAA All-American wrestler with a stinging jab, straight punching combinations and a variety of kicks, as he made his case for a shot at the Ultimate Fighting Championship welterweight crown currently held by Johny Hendricks.

    Often compared to teammate Georges St. Pierre, MacDonald has won seven times in eight appearances, losing only to former EliteXC titleholder Robbie Lawler.

    UFC 174 “Johnson vs. Bagautinov” spawned a number of threads on the Sherdog.net forums:

    ROARING RORY

    NOT IMPRESSED

    TOUTING THE MOUSE

    PUZZLING PERFORMANCE

    ROBBERY IT WAS NOT

    LEAVE IT TO THE MEN

    REPORT CARD

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 153: Anderson Silva takes on Stephan Bonnar.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC: Johnson vs. Moraga
    Jessica Andrade vs. Liz Carmouche; Bobby Voelker vs. Robbie Lawler; Jake Ellenberger vs. Rory MacDonald; John Moraga vs. Demetrious Johnson. From Seattle.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Tyron Woodley/Brendan Schaub/B.J. Penn/Cub Swanson

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Interview with Daniel Cormier.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 156: Jose Aldo vs. Frankie Edgar From Las Vegas.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Fastest Knockouts Fastest finishes in MMA history.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov From Vancouver, Canada.

    7:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Weigh-ins
    UFC 174 Weigh-Ins Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov From Vancouver, Canada.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov Fighters prepare for UFC 174.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 342 Kenny Rice and Bas Rutten cover UFC 174; Pat Miletich and Michael Schiavello preview Legacy FC 31.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 31 Bubba Bush fights the undefeated Alfonso Gonzales; Damacio Page meets Elias Garcia; live from Houston.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Weigh-In
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov From Vancouver, Canada.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Tyron Woodley/Brendan Schaub/B.J. Penn/Cub Swanson

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 156: Jose Aldo vs. Frankie Edgar From Las Vegas.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Rory MacDonald vs. Mike Pyle; Carlos Condit vs. Dong Hyun Kim; Brendan Schaub vs Mirko Cro Cop; Rashad Evans vs Tito Ortiz.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    The remarkable rise of Chris Weidman.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Behind-the-scenes of the Ultimate Fighting Championship.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov Fighters prepare for UFC 174.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    2:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 174: Demetrious Johnson vs. Ali Bagautinov Fighters prepare for UFC 174.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    4:00 p.m. ET Sportsnet West: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    5:00 p.m. ET Sportsnet Pacific: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fight Night
    UFC: Benson Henderson vs. Rustam Khabilov From Albuquerque, NM.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 19 Episode 9: Team Edgar vs. Team Penn: Get That Money Field trip to Harley-Davidson Boot Camp; final preliminary bout; semifinal matchups announced.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 156: Jose Aldo vs. Frankie Edgar From Las Vegas.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web