Urijah Faber's Blogs

  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Machida On The Brink

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 180: Fabricio Werdum vs. Mark Hunt - From Arena Ciudad de Mexico, Mexico.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Prelims: Michael Bisping vs. Tim Kennedy - Preliminary bouts from Quebec City, Canada.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 172: Jones vs. Teixeira - Jon Jones faces Brazilian bruiser Glover Teixeira, the most dangerous threat to his title to date. In the co-main event, Anthony Johnson returns to the Octagon against national wrestling champion Phil Davis.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 7: Team Melendez vs. Team Pettis: Risk It All - Heather Clark receives shocking news. Both teams visit with members of the U.S. Women's National Soccer Team. The seventh preliminary fight, 7th seed Rose Namajunas tries to earn the first win for Team Melendez, against 10th seed Alex Chambers.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Shogun vs. Saint Preux – Prelims From Uberlândia, Brazil.

    2:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Shogun vs. Saint Preux - Mauricio Rua vs. Ovince Saint Preux, light heavyweight bout; Ian McCall vs. John Lineker; Warlley Alves vs. Alan Jouban; Claudio Silva vs. Leon Edwards; Juliana Lima vs. Nina Ansaroff. From Uberlândia, Brazil.

    6:00 p.m. ET MAvTV: Greatest KnockOuts
    EPISODE: 12 - Urijah Faber squares off with Jiujtsu Phonom Bibiano Fernandes in a battle that ends with a vicious KO plus much more.

    7:00 p.m. ET MAvTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Golden Boy Live: Rene Alvarado vs. Rocky Juarez - Alvarado takes on Juarez for the WBC Silver featherweight title. From El Paso, Texas.

    9:00 p.m. ET MavTV: Greatest KnockOuts
    EPISODE: 12 - Urijah Faber squares off with Jiujtsu Phonom Bibiano Fernandes in a battle that ends with a vicious KO plus much more.

    10:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 2 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 172: Jones vs. Teixeira - Jon Jones faces Brazilian bruiser Glover Teixeira, the most dangerous threat to his title to date. In the co-main event, Anthony Johnson returns to the Octagon against national wrestling champion Phil Davis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the Cage
    Future Legends 26, Part 1 - KOTC Championship mixed martial arts competition from Laughlin, Nev.

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 171: Hendricks vs. Lawler - Johny Hendricks and Robbie Lawler battle for the welterweight championship.

    9:00 p.m. ET SpikeTV: Bellator MMA Live
    Bellator MMA Live - Paul Bradley vs. Josh Neer; James Thompson vs. Houston Alexander. From Council Bluffs, Iowa.

    9:00 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 360 - Kenny Rice Urijah Faber discuss UFC 179; Pat Miletich and Michael Schiavello preview Legacy FC 36; Ron Kruck interviews Mike Miller.

    10:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Legacy Fighting Championship 36 - Cody East meets Vernon Lewis for the heavyweight title; Brian Hall fights Damacio Page for the flyweight title; live from Albuquerque, N.M.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Sunday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Urijah Faber - The career resurgence of Urijah Faber.

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Jon Jones vs. Alexander Gustafsson - Enhanced replay of a memorable title fight.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    UFC: Henderson vs. Khabilov – Prelims From Albuquerque, NM.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Daniel Cormier - Interview with Daniel Cormier.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Johny Hendricks - Welterweight champion Johny Hendricks.

    12:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jon Jones vs. Lyoto Machida - Jon Jones vs. Lyoto Machida; Nate Diaz vs Donald Cerrone; Bart Palaszewski vs Tyson Griffin; and Ryan Bader vs Jason Brilz.

    1:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Training Day: Cerrone vs. Alvarez - Inside the training of Eddie Alvarez and Donald Cerrone.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 165: Jones vs. Gustafsson - Jon Jones faces Alexander Gustafsson.

    5:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    6:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Submissions

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 2: Team Melendez vs. Team Pettis: We All Came Here to Fight! - Joanne Calderwood faces Emily Kagan.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Countdown
    UFC 178: Johnson vs. Cariaso - Demetrious Johnson prepares to defend his title against Chris Cariaso.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira - Mixed martial artists train for UFC 162.

    Read more
  • Tuesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Tuesday



    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Aldo vs. Mendes - The best fights from the UFC archives, featuring Jose Aldo vs Chad Mendes, Matt Hughes vs Josh Koscheck, Nam Phan vs Jim Hettes, and Urijah Faber vs Brian Bowles.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    7:00 p.m. ET MavTV: King of the Cage
    Viewer's Discretion II - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Menominee Casino Resort in Keshena, Wis.

    9:30 p.m. ET Sportsnet 360:UFC Ultimate Submissions

    10:00 p.m. ET MAvTV: King of the Cage
    Viewer's Discretion II - KOTC Championship mixed martial arts competition from the Menominee Casino Resort in Keshena, Wis.

    12:00 a.m. ET MavTV: King of the CageViewer's
    Discretion - KOTC Championship mixed martial arts competition from Keshena, Wis.

    Read more
  • Sunday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood

    Renan Barao

    Read more
  • Saturday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Saturday



    5:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Lewis; Ultimate Fighter 20; Lauzon Breakdown; Zingano - Derrick Lewis' improbable turnaround; Ultimate Fighter tryouts; Joe Lauzon's submission skills; Cat Zingano's fighting spirit.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    4:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    5:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    5:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    6:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Ultimate Knockouts

    7:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Gilbert Melendez and Diego Sanchez stage epic slugfest.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Night
    Jacare vs. Mousasi - From Foxwoods Casino in Ledyard, Connecticut.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Aldo vs. Mendes - The best fights from the UFC archives, featuring Jose Aldo vs Chad Mendes, Matt Hughes vs Josh Koscheck, Nam Phan vs Jim Hettes, and Urijah Faber vs Brian Bowles.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    Lewis; Ultimate Fighter 20; Lauzon Breakdown; Zingano - Derrick Lewis' improbable turnaround; Ultimate Fighter tryouts; Joe Lauzon's submission skills; Cat Zingano's fighting spirit.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    3:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis - Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    6:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Fight Flashback
    Ronda Rousey vs. Miesha Tate - Enhanced coverage of classic bout between female fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 132: Dominick Cruz vs. Urijah Faber.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Debuts - First bouts of some of the UFC's top fighters.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1
    Ronda Rousey discusses being a pioneer in her sport.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut
    Anthony Pettis -Step inside the octagon as Pettis relives his three exciting first round finishes, including his thrilling submission of Benson Henderson to capture the Lightweight title.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 1: The Ultimate Fighter
    Season 20 Episode 1: Team Melendez vs. Team Pettis: For the Belt - Female fighters prepare to compete for the UFC's new 115-pound division title.

    6:30 p.m. ET Fox Sports 2: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC From All Angles
    Miesha Tate

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Unleashed
    Submissions Top submissions examined.

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Countdown to Mayhem '14
    Mayweather vs. Maidana 2 - Analysis of the first Mayweather-Maidana bout and a preview of the upcoming rematch.

    9:30 p.m. ET Fox Sports 1: Boxing
    Luis Ortiz vs. Lateef Kayode - From the Joint at Hard Rock Hotel & Casino in Las Vegas.

    Read more
  • Thursday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Thursday



    4:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    4:30 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    5:00 a.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie Nonstop action by lightweight fighters.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed
    Jones vs. Machida - The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    9:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    10:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Main Event
    UFC 162: Silva vs. Weidman/Edgar vs. Oliveira Mixed martial artists train for UFC 162.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez.

    3:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut - Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    3:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Insider
    Dillashaw/Le/Jury

    4:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    7:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Reloaded
    UFC 169: Barao vs. Faber 2 - Renan Barao faces Urijah Faber.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 9: Become That Hero Both teams head to a desert shooting range for an explosive coaches challenge; Andy Ogle takes on Mike Rio in the last preliminary fight; Dana announces the first two quarterfinal match-ups.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 10: So Real It's Unreal Dana makes a surprise visit to the gym for a shocking announcement; James Vick vs. Joe Proctor; Justin Lawrence vs. Michael Chiesa.

    11:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    12:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 11: Like a Spartan Chris Saunders battles through emotional issues as he prepares to face Vinc Pichel; Faber teammates square off when Andy Ogle takes on Al Iaquinta.

    Read more
  • Wednesday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Wednesday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Unleashed - Jones vs. Machida
    The best fights from the UFC archives, featuring Jon Jones vs. Lyoto Machida, Nate Diaz vs. Donald Cerrone, Bart Palaszewski vs. Tyson Griffin, and Ryan Bader vs. Jason Brilz.

    7:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Insider
    T.J. Dillashaw, Cung Le, Myles Jury

    7:30 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    8:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    11:00 a.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Submissions
    The best submissions by UFC superstars.

    12:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC 1 on 1 - Urijah Faber
    The career resurgence of Urijah Faber.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: UFC From All Angles - Cain Velasquez
    Inside and outside the ring with Cain Velasquez

    1:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 167: St. Pierre vs. Hendricks - One of UFC's best pound-for-pound fighters, Georges St. Pierre, has been unbeaten for six years. Montreal's finest will face Johny Hendricks, a two-time NCAA Division I wrestling champion with one-punch knockout power.

    7:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Fighter's Cut Johny Hendricks
    Johny Hendricks' top five knockouts.

    7:30 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Ultimate Knockouts
    Head-Kick Knockouts Spectacular head-kick knockouts.

    7:30 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central


    8:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Wired
    Joe Rogan hosts this UFC highlight show featuring some of the best bouts from years past.

    8:00 p.m. ET Fox Sports 1: UFC Tonight
    UFC highlights, analysis and interviews.

    9:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Unleashed
    The best fights from the UFC archives

    9:00 p.m. ET Fox Sports 1: Best of WEC
    Johnson; Lamas; The Korean Zombie - Nonstop action by lightweight fighters.

    10:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Reloaded
    UFC 144: Edgar vs. Henderson - Relive the action from UFC 144 Frankie Edgar vs. Benson Henderson at Saitama Super Arena in Tokyo.

    10:00 p.m. ET Sportsnet 360: TUF Nations Canada vs. Australia


    11:00 p.m. ET Sportsnet 360: UFC Central
    Hosted by "Showdown" Joe Ferraro. UFC highlights and news.

    11:30 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions


    12:00 p.m. ET Sportsnet ONE: UFC Ultimate Submissions

    Read more
  • Friday MMA: A TV Viewer’s Guide By: Jeff Sherwood





    Friday



    6:00 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 1: EPISODE: 1 Dominick Cruz and Urijah Faber coach opposing teams of contestants competing for coveted UFC contracts, and the title of The Ultimate Fighter.

    8:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 2: Embrace the War Sixteen promising mixed martial artists move into The Ultimate Fighter house and join teams; one fighter receives bad news from home; two warriors face off.

    9:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 3: Old School vs. New School Teams react after Cruz picks two top fighters to face off early; Cruz trains number one pick Justin Lawrence as Faber prepares Brazilian jiu-jitsu veteran Cristiano Marcello for their clash.

    10:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 4: All the Pressure An injury in practice puts one fighter's future in doubt; Faber brings in a life coach to help the fighters be more positive; Al Iaquinta takes on Myles Jury of Team Cruz in the third preliminary fight.

    11:30 a.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 5: That Miserable Feeling Sam Sicilia must decide whether to share information with his team about best friend, Mike Chiesa; after Andy Ogle struggles in practice, Urijah Faber sits him down for a heart to heart; Dominick gets fed up with Chris Tickle's complaining.

    12:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 6: Dog With no Bark Tempers flare between Mike Rio and Justin Lawrence during sparring; the teams enjoy a relaxing Easter Sunday; Chris Tickle faces tough guy Joe Proctor in the fifth preliminary fight.

    1:30 p.m. ET Fox Sports 2: The Ultimate Fighter
    Season 15 Episode 7: Weather the Storm Cruz gives Chris Tickle an earful following his loss; the coaches get into a heated exchange; Andy Ogle has an emotional breakdown during practice; Vinc Pichel and John Cofer face off in the sixth preliminary fight.

    9:00 p.m. ET AXS TV: AXS TV Fights
    Lion Fight 17 - Malaipet Sasiprapa fights Justin Greskiewicz; Cosmo Alexandre meets Jo Nattawut; live from the Foxwoods Resort Casino in Connecticut.

    11:00 p.m. ET Fox Sports 2: UFC Ultimate Knockouts
    Ultimate Fighter Alumni Exciting finishes examined.

    11:30 p.m. ET AXS TV: Inside MMA
    EPISODE: 349 UFC recap; Ron Kruck discusses Lion Fight 17.

    Read more
<h2>Fight Finder</h2>
Around The Web